16 Ekim 1967 * Vietnam Savaşı: Stop The Draft Week – Askere Kayıt Haftasını Durdur

Üç bin savaş karşıtı, California Oakland Askerlik Şubesini kuşattı. Askerlik başvurusu yapacak olanlar, binaya girebilmek için, oturma eylemi yapan protestocuların üzerinden geçmek zorunda kaldılar. Asker adayları binaya girmeye çalışırken, protestocular onlara broşür uzattılar ve kararlarını değiştirmelerini, orduya katılmayı reddetmeye ve kendilerine katılmaya davet ettiler. Polisin bölgeyi terketme emrini dinlemeyen göstericilere polis joplarla saldırdı. Yirmi gösterici yaralanırken, folk şarkıcısı Joan Baez‘in de aralarında bulunduğu kırk gösterici tutuklandı.

İkinci gün, göstericiler yeniden askerlik şubesi önünde toplandılar. Bu sefer 97 kişi tutuklandı.

Üçüncü gün, 10 bin gösterici geldi. Bu kez, daha örgütlüydüler. Düzenli biçimde geri çekiliyor ve sokaklarda engelleme yapıyorlardı.

Dördüncü gün, göstericiler ile polis arasında büyük ölçekli çatışmalar oldu; artık göstericiler “mobil taktikler” kullanıyorlar ve karşı koyuyorlardı. Yedi eylemci (Reese Eherlich, Terence Cannon, Mike Smith, Steve Hamilton, Bob Mandel, Jeff Segal, Frank Bardacke) –Oakland Yedisi– gösteri sonrasında komplo düzenlemekle suçlandılar ama hepsi de 28 Mart 1969 tarihinde beraat etti.

Kaynak: Media Resources Center, Anti-Vietnam War Protests in the San Francisco Bay Area & Beyond 1967

Not: Wikipedia’da eylemlerin 14-17 Ekim tarihleri arasında olduğu yazılıyor. MRC ise 16-20 Ekim tarihlerini veriyor.