dresden’de neonazileri durduracağız!

neonazidurde1aşırı sağcılar yıllık ‘yas yürüyüşlerini” yapmak üzere 14 şubat 2009 günü bir kez daha avrupa’nın her tarafından dresden’e gelecek. ırkçılığa ve milliyetçiliğe durde, unıted ve almanya’da faaliyet yürüten geh denken platformu avrupa aşırı sağ eylemcilerinin en büyük toplantısını engellemek için hepinizi yardıma çağırıyor.

2008’de 6,000’in üzerindeki ürkütücü düzeyde kalabalık bir alman ve yabancı neonazi ‘kardeşlik’ ittifakı grubu avrupa aşırı sağ hareketinin en büyük buluşmasını gerçekleştirdi. 13-15 şubat 1945 hava saldırılarında yaşamını kaybedenleri anmak bahanesi altında karalayıcı propaganda yapmak ve toplum önünde itibar kazanmak amacı ile sokakları ele geçirmeye girişti. bunun yanısıra kendiliklerinden ilan ettikleri “yas ve anma yürüyüşü” aslında günlerce süren, aşırı sağ hareketlerin network çalışmaları yaptıkları ve neonazilerin örgütlü olarak ideolojik eğitim aldıkları bir dizi faaliyetin zirvesini oluşturuyor.

united, saxony eyaletinde yapılmakta olan bu neonazi gösterilerin sessizce kabul edilmesine bir son vermek icin uluslararası destek çağrısı yapmaktadır. dresden sokaklarında neonazilerle yüzleşerek onlara karşı aktif (barışçıl) direniş sergilemek; dresden ve saxony yetkilileri üzerinde uluslararası baskı oluşturmak için sizlerin yardımına ihtiyacımız var. kentin resmi anma kavramı –sessiz anma– aşırı sağ kanada karşı net bir duruş oluşturmak açısından yetersiz kalmakta. sessizliğe son verelim!

united ve yerel platform geh denken (git ve düşün!) birlikte dresden sokaklarında 14 şubat 2009 günü yer alacak karşı-eylemler örgütlemekte ve ırkçılığa ve milliyetçiliğe durde girişimi bu eylemlere destek vermektedir. 14 şubat 2009’da dresden sokaklarında ortak sloganı olan “anımsa! – aşırı sağcılara açıkça durde!” altında birleş!

birlikte eylem – fırsatları kullan!

aşırı sağcıların dresden’deki yürüyüşlerine karşı uzun yıllardır çok çeşitli faaliyetler yürütülmekteydi. 2006’da neonaziler başarılı bir şekilde engellendi ve sonuçta alman polisinin sıkı koruması altında yönü değiştirilerek devam etti. 2007 ve 2008’de antifaşist hareketin yoğun ve ısrarlı protestolarına rağmen bu yüz kızartıcı nazi yürüyüşünün güzergâhı alman polisi tarafından korumaya alındı.

2009’da avrupa’nın ayrımcılığa karşı hareketlerini, güçlerini birleşmeye ve aşırı sağcıların geçit törenini topluma maletme çabalarına bir son vermeye çağırıyoruz.

14 şubat 2009’da dresden sokaklarında bize katılın ve neonazilerin avrupa’daki en büyük toplantısını barışcıl ve kararlı birlikteliğimizle durduralım.

neler yapabilirsiniz?

– bu karşı eylemi bütün ilişkide olduğunuz kişi ve kuruluşlara bildirebilirsiniz. (bu metnin çevirisini yapıp bütün haber bültenlerinize / web sitelerinize / yazışma guruplarınıza vb. yayabilirsiniz. bu eylem çağrısını eylemcilerin rahatlıkla farkedebilmesi için en büyük görsellik düzeyine çıkarabilirsiniz).

– 14 şubat 2009’da arkadaşlarınızı dresden’e çağırabilir, getirebilir, otobüs turları organize edebilirsiniz.

– imzalarınızla bizim topluma yaptığımız çağrıyı destekleyebilir, bağlı olduğunuz kuruluşlardan destek ifade ve çağrısı gönderebilirsiniz. (e-posta desteğinizi durde@durde.org veya info@unitedagainstracism.org ve orga@geh-denken.de) adreslerine göndermeniz yeter.

– katılabilecekseniz bizi en kısa zamanda bilgilendirin. (kalınacak ucuz yer ayarlamaya çalışacağız).

daha fazla bilgi için (almanca, ingilizce, rusça, çekçe): http://www.geh-denken.de/joomla/international.html

bizimle ilişkiye geçmek için:

eylemin türkiye irtibat bilgileri:

ırkçılığa ve milliyetçiliğe durde! girişimi
facebook grubu: http://www.facebook.com/event.php?eid=56082493083
web sitesi: http://www.durde.org
e-posta: durde@durde.org

almanya irtibat bilgileri:

preparation group 14 february 2009 ‘geh denken’ (‘geh denken’14 şubat hazırlık gurubu)
tel: 00 49 351 563 66 69
e-posta: orga@geh-denken.de
web sitesi: http://www.geh-denken.de

uluslararası kampanya irtibat bilgileri:
united for intercultural action (kültürlerarası eylem için birleş)
postbus 413 – nl 1000 ak amsterdam
tel: 00 31 20 683 47 78 – faks: 0031 20 683 45 82
e-posta: info@unitedagainstracism.org
web sitesi: http://www.unitedagainstracism.org

aşırı sağa gözlerini kapamak onu kabul etmektir

bu yıl dresden “2009 süper seçimi” için start verecek ve aşırı sağ gruplar toplumsal platformu politik propaganda amacı ile sömürmeye çalışacak. alman makamlarının koruması altında neonaziler, dresden’de politik toplantı örgütlemekte ve aşırı sağın kitleselleşmesine, demokrasinin tahrip edilmesine ve ülkenin politik inançlarının yozlaştırılmasına çalışmaktadır. polisin bütün avrupa’nın en büyük neonazi toplantısını koruması, dresden makamlarının aşırı sağcıların bu anma töreninde bazı platformları ve konuları ele geçirmelerine sessiz kalması, göz yumması tam anlamı ile bir skandaldır. biz, aşırı sağcıların hiç bir propaganda platformunu ele geçirmelerine izin vermeyeceğiz.

avrupa’daki bütün neonazilerin kendiliklerinden ilan ettikleri bu ‘yas ve anma yürüyüşü’nün ifade özgürlüğü ile hiç bir ilgisi yoktur. neonazi npd (alman ulusal partisi) bu girişimin örgütleyicilerinden biridir ve 1945 dresden bombalanmasından “bombalama holokost’u” olarak bahsetmekte, böylelikle hava saldırılarını milyonlarca yahudinin katledilmesi ile bir tutmaktadır. bayrak, pankart ve miting nutukları nazi suçlarını açık bir şekilde göreceleştirmekte, holokost’un gerçek boyutlarını azaltmakta ulusalcılığı yüceltmekte ve ikinci dünya savaşında 3. reich’ın kaybettiği topraklar için yas tutmaktadır.

tarihin yeniden yazılmasına karşı çık!

dresden’de olan türden aşırı sağı kitlesel eylemler katılımcılar arasında anti-demokratik yönelimleri teşvik edilmekte, sözde nasyonal-sosyalist kimliğin ‘kardeşliğini’ yüceltmekte ve avrupa’nın her köşesinden faaliyet göstermeyi amaçlayan aşırı sağ network oluşumuna zemin hazırlamaktadır.

bu türden anma çalışmaları tarihte bilinen geleneksel nasyonal sosyalizm çizgisini güçlendirmektedir. dresden’e yapılan hava saldırılarında ölenleri, toplama ve yok etme kamplarında ölenlerle eş tutmak yolu ile aradaki farkı marjinalleştirmeyi, holokost’u önemsizleştirmeyi amaçlamaktadır.

rusya’nın leningrad’ı, hollanda’nın rotterdam’ı ve britanya’nın coventry’si saldırganlık ve yıkım için alman savas makinesinin hedefi haline gelirken, dresden, hitler’in nasyonal-sosyalist istibdadına son vermek için bombalandı. birçok aşırı sağcı dresden’in bombalanmasının askeri ve endüstriyel hedeflerin bombalanmasından ziyade, sivil toplumdan öç alınması amacıyla yapıldığını pervasızca ileri sürmektedir. alman sağ kanadının en ucundaki bazı politikacıların hava saldırıları hakkında bombayla holokost anlamında kullandıkları “bombenholocaust” terimi politik tartışmaları kızıştırdı. aşırı sağ propagandaya karşı çıkarken holokost ile dresden’in bombalanması arasındaki bariz farkın muğlâklaştırılmasına izin verilmemeli.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s