1960 Harbiyelileri

hale özgür kıyıcı

haleozgurkiyici1960 yılında harbiye öğrencisi olan bu üst düzey paşaların ağabeyleri kim? kimlerden ders aldılar? şu anda şüpheli konumundaki cezaevindeki paşalara bir bakın. hepsi 1960 ihtilâlinde harp okulu öğrencisi… namık gedik’in intiharına veya pencereden atılmasına tanıklık edenler… tabii daha eksik bu paşalar. belki onlara da sıra gelecektir.

apoletlerindeki yıldızlar ve kılıçlar çoğaldıkça ellerindeki erkleri nerelerde kullandılar?

geçmişe, 12 mart’a baktığımızda bu omuzu kalabalık paşalar daha yüzbaşı veya binbaşı. bölük veya tabur komutanı…

orhan kabibay, numan esin, irfan solmazer, talat turhan’ın yaptığı iş, veli küçük gibi yukarıdaki cuntaya giden yolda irtibatı sağlayan aracılar. deniz subayları davasının en önemli sanığı sarp kuray’ın anlatımları açık ve öğretici. tepede kimler var? bilindiği kadarı ile muhsin batur ve faruk gürler. diğerleri deşifre olabildi mi? bildiğim kadarı ile bir ikisi hariç, hayır. bu dörtlü çete eski ihtilalcılar. deneyimleri var 1960’tan…

değişen ne var? hiçbir şey. dönemin üst düzey bir emniyet yetkilisini -ki cezaevinde “bir-iki gün dayanamadılar!“ diye hayıflandığı bilinir, çünkü o birime müdür olarak atanmıştı- devrimci çocukların yanına verip soygun yaptıranlar bu paraları ne yapıyor? ceplerine indiriyor. sonra bu paralarla tır filosu kuruluyor. görünüşte devrimcileri yurtdışına kolayca kaçırmak “devrimci” düşüncesi, gerçek ise cin fikirli şahısların zengin edilmesi… almanya maceraları ise daha da enteresan. münih’te yine türk öğrenciler vasıtası ile yaşamsal alan buluyorlar. irfan solmazer’in maceralarını anlatanları dinlemek lazım… tabii mihri belli ile buluşmalarını da…

12 mart öncesi de orduda bir “çalışma grubu” vardı. bu çalışma grubuna yardım edenler ise türkiye’nin saygın gazetecileri ve öğretim üyeleri idi. bunu hasan cemal anılarında anlattı. tarih tekerrür ediyor. bir takım medya ise bu yakın tarihi bildiği halde bir türlü dile getiremeden kıvırtıp duruyor. neden? çünkü askere karşı dikkatli dil kullanımını tercih edip, korkaklık ve yalakalık yapmayı tercih ediyorlar. bu tercih de onların. fikri namusları olamayanları kınamak da bize yakışmaz.

27 mayıs ihtilalından 5-6 ay sonra ihtilâlciler de birbirini tasfiye etmeye başlamıştı. sürgüne gönderilen bu 14 kişiden bazıları ise bu dörtlü çetenin üyeleri idi. türkeş’le beraber hareket eden bu çete daha sonra devrimci gençliğin içine sızmıştı/sızdırılmıştı.

şimdi izmir’de yaşayan hakkı diye bir arkadaşımızın anısın aktarmak istiyorum. “doğan avcıoğlu ve ekibi ile beraber cezaevinde beraber kalmıştık. bir sohbette merak edip sordum: ‘9 mart başarılabilse idi biz nerelerde olurduk?‘ herkes sustu ve bu sorumdan rahatsız olduğunu yüzlerinden anlamıştım. ilhami (soysal) ağabey her zamanki babacan tavrı ile elini omzuma koyup: ‘hepinizi nasıl tasfiye edeceklerini hatta edeceğimizi düşünürdük. yine ucuz kurtuldunuz‘ ve 12 mart sonrasında ilhami ağabey bu ekiple tüm ilişkisini kesmişti. kendisi ayvalık kavşağında milliyet gazetesinin bir toplantısından dönerken trafik kazasında öldü. sevgili eşi bahriye abla ile çok güzel bir dostluğumuz vardı.

1960 harbiyelileri, dönemin içişleri bakanı olan namık gedik beyin ölümünün tanığıdır. edip başer 1. sınıfta okuyor ve celal bayar’ın, adnan menderes’in, namık gedik beyin gözaltında tutulduğu harp okulunda odalarının kapısındaki nöbetçilerden biri.

1960 21 mayısında meşhur kızılay yürüyüşüne katılan harbiyelilere bir bakalım. tuncer kılınç, şener eruygur, altay tokat, kemal yılmaz, edip başer, çevik bir, hurşit tolon, tamer akbaş, çetin doğan, yaşar büyükanıt, fevzi tükeri vd.

27 mayıs ihtilâli başarıya ulaşamasaydı bu ekip bu rütbelere gelebilir miydi? bu dava buralardan başlamalı. veli küçük ağrı alay komutanı iken üst komutanı kimdi?

bu harbiyelilere dikkat!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.