güney’in hangi kaynaktan ve nasıl edindiği belli olmayan “malumatlarını” araştırmadan yayımlayan medyayı eleştiren doç. dr. tosun, güney’in trt’de canlı yayında dört saat konuşmasının kamu yayıncılığı açısından vahim olduğunu söyledi.

bia haber merkezi – izmir
16 ocak 2009, cuma

bawer çakır haberi

tuncay güney’i ‘sahte haham’ olarak sunan medya, meslek titrine bile itibar etmediği birinin görüntülerini yayınlayarak gazetecilik kurallarını ihlal ediyor.

ege üniversitesi iletişim fakültesi’nden doç. dr. gülgün erdoğan tosun, güney’in 2001 yılında polise verdiği ifadeleri içeren video görüntülerinin gerçeklik ve gazetecilik süzgecinden geçmeden yayınlanmasını bu sözlerle eleştirdi.

tosun, tuncay güney’i geçtiğimiz salı gecesi “büyüteç” adlı programda canlı yayına çıkartarak dört saat konuşturan trt’nin de kamu yayıncılığıyla bağdaşmayan bir yayıncılık politikasının olduğunu söyledi.

“bilgi değil malumat”

“neyin doğru neyin yanlış olduğu anlaşılamayan, gerçekliği henüz ispatlanmamış ‘malumatların’ bu kadar ortada dolanması kafa karıştırmaktan başka bir işe yaramadığı gibi, varolan politikaya da hizmet ediyor.”

doğruluğundan emin olunmayan malumatların sunuş biçimlerinin sorunlu olduğuna dikkat çeken tosun, gazetecilerin güney’in bu ‘bilgileri’ hangi kaynaklardan ve nasıl edindiğini sorgulamadığını kaydetti.

“güney’in ergenekon soruşturmasındaki konumu –sanık mı, tanık mı- kesinleşmemişken trt’de canlı yayında konuşması vahim.”

çünkü” diyor tosun, “güney’in iddialarının trt’nin ağzından yayınlanması bu malumatları daha güvenli hale getiriyor.

“bu nedenle de trt’nin -iktidarın televizyonu olsa bile- hükümetin sıklıkla dile getirdiği ‘ergenekon’a zarar verecek her türlü şeyden kaçının’ çağrısını ihlal ediyor ve sürece bizzat kendisi zarar veriyor.”

trt’nin bu tavrını kamu yayıncılığı bağlamında değerlendiren tosun, “kamu yayıncılığı konu ne olursa olsun yargıya taşınmış bir dava hakkında susmayı ya da en azından tarafsız olmayı gerektirir” şeklinde konuştu.

gül trt’yi, baykal güney’i eleştirdi

cumhurbaşkanı abdullah gül, güney’i ekrana çıkaran trt’yi “birçok insanın ismi sorumsuz bir şekilde televizyon ve gazetelerde gündeme geliyor. hem resmi hem de diğer basın kuruluşları dikkatli olmalı” sözleriyle eleştirdi.

chp genel başkanı deniz baykal, dün akşam (15 ocak) konuk olarak katıldığı uğur dündar’ın sunduğu star ana haber bülteni’nde, güney’in, hakkında söylediklerine ilişkin açıklamada bulundu.

baykal, “tam bir deli saçması. bu kişi yaptığı açıklamalarla türkiye ile alay ediyor. türkiye’yi olmadık iddiaların peşinde onu ciddiye alarak konuşan tartışan bir ülke haline sokuyor” dedi. (bç)

kaynak: bianet, 16 ocak 2009