Ergenekon kayıp yakınları için umut oldu

erdinç ergenç – nurdeniz kutsel

şırnak’ta jandarma alay komutanlığı yapan emekli tuğgeneral levent ersöz’ün aynı yerde görev yapan selim gül ile birlikte ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanmasının ardından, silopi ve şırnak’tan çok sayıda vatandaş kayıp ve faili meçhul eylemlere kurban giden yakınları için suç duyurusunda bulunmaya başladı. vatandaşlar, bölgede “korku imparatorluğu” kurduğunu belirttikleri ersöz’ün yakalanmasının, bölge halkı için ergenekon’un bir umut haline dönüştürdüğünü söyledi. şırnak baro başkanı nuşirevan elçi, barolarına bugüne kadar 8 yazılı başvuru olduğunu, sözlü başvurular ve basavcılığa yönlendirdikleri ile birlikte sayının bir haftada 13’ü bulduğunu söyledi. elçi, kayıp ve faili meçhul sayısının çok yüksek olmasına karşın, insanların hala korktuklarını kaydetti. şırnak barosu’nun asit kuyuları ile ilgili ortaya atılan iddiaları araştırılması için şırnak başsavcılığı’na yaptığı başvurunun kabul edildiği ve soruşturma açıldığı da öğrenildi.

avrupa insan hakları mahkemesi’nin türkiye’yi 170 bin euro tazminata mahkum ettiği eski hadep yöneticileri bebubekir deniz ve serdar tanış’ın avukatı tahir elçi, türkiye’deki davanın ise hala soruşturma aşamasında olduğuna dikkat çekerek, “ersöz ve gül yakalandığında soruşturmanın derinleştirilmesi için başvuruda bulunduk” dedi.

şırnak barosu’na başvurusu yapılan kayıp ve faili meçhul olaylar şunlar:

ergenekon’dan sonra artık faili meçhul değil

ömer güven (işçi partisi ilçe yöneticisi) (faili meçhul)

şırnak’ta esnaflık yapan yeğeni cemal güven:

“amcam 26 şubat 1993 tarihinde faili meçhul bir cinayete kurban gitti. şırnak’tan cizre’ye dönerken vurulan güven, arabasıyla birlikte ateşe verildi. görgü tanıklarının ifadesine göre krem rengi bir araba amcamın vurulduğu yerde bekliyordu. arabayı araştırınca özel harekata ait olduğunu öğrendik. ardından da ailemizin başına gelmeyen kalmadı. yıllar sonra koruculuk yapan osman artak görevini bırakırken silahını teslim etti. bu silahın amcamı öldüren silah olduğu anlaşıldı. ancak artak silahı amcam öldürüldükten 1 yıl sonra hem aşiret ağasının oğlu hem de korucu başı olan hamit demir ve ismail yıldırım’dan satın aldığını söyledi. artak, ifadesini verdiği günün ertesinde evinde boğulmuş olarak bulundu, savcılığa tehdit edildiğini söylemişti. yıllarca bu konuda bir şey yapmayan savcı ergenekon soruşturması’ndan sonra davayı açtı. ergenekon umudumuz oldu. kendini devletten daha üstün görenler temizlenecek. 19 şubat’ta ilk davamız var. amcamın katili yada katilleri ortaya çıkacak”

“savcılık telefon kayıtlarını gizledi”
mahlep belek (çiftçi) (kayıp)

ağabeyi ömer belek:

5 eylül 2006 yılında ortadan kayboldu. umutlarımız ergenekon soruşturması’ndan sonra yeniden yeşerdi. 4 çocuk babası belek, çiftçilikle uğraşıyordu. kaybolmasından birkaç gün önce piknik yerinde hiç tanımadığımız 3 kişiyle görüştüğünü gördük. onlarla bir buçuk saat konuştu. kaybolduğu gün köylüler kardeşimin konuştuğu 3 kişiye ait aracı köyde gördüklerini söylediler. telefon kayıtlarına göre onu istanbul’da oturan birinin üzerine kayıtlı bir numara 8 defa aramış ancak bize bilgi vermiyorlar.”

“babamdan geriye bir fotoğraf bile kalmadı”
nadir neyci (işsiz, 65) (kayıp)

oğlu ramazan neyci:

“1993 yılında ortadan kayboldu. babam köye gittiğini söyleyip evinden ayrıldı ve bir daha geri dönmedi. ne olduğunu bilmek istiyoruz. olur da kazılarda kemikleri çıkar diye yeniden başvuruda bulunduk. babamdan geriye bir fotoğraf bile kalmadı.”

silah sesinden sonra bulunamadı
mehmet şerif inal (işçi) (kayıp)

oğlu kemal inal:

“10 kasım 2005’te kayboldu. ergenekon soruşturması umut oldu. gece teravih namazından sonra görevli olduğu fabrikanın su kuyusuna gitmiş. 6 el silah sesinden sonra ortadan kayboldu. köyden aynı anda 2 aracın çıkmış. babamın kaybolmasından 2 ay önce iki erkek ve bir kadın su kuyusuna gelerek kendisine bazı sorular sormuş. insan hakları sorumlusu olduklarını söyleyen bu kişiler yardım için geldiklerini söyleyerek kuyuya giriş çıkış saatini sormuşlar.”

“karakola gitti bir daha dönmedi”
ömer savun (kayıp)

kardeşi ahmet savun:

“20 yıl önce kayboldu. kardeşimi bir gün karakoldan çağırmışlar. karakola gitti bir daha geri gelmedi. kaybolmasının jitem’le bağlantısı olduğuna inanıyorum.”

kaynak: sabah

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.