d78fdevrimci 78´liler federasyonu’ndan basın açıklaması

devrimci 78’liler federasyonu, 3 şubat 2009 saat 12.30’da ankara’da yüksel caddesi insan hakları anıtı önünda basın açıklaması yaptı

egemenlerin iç çatışmasının orta yere döktüğü kirli işlerin, sinsi planların, dehşet senaryolarının, suikast listelerinin gölgesinde yaşayan, korku ve terör sarmalına itilen bir ülkeyiz artık. ergenekon destekçilerinin dezenformasyonuyla, darbecileri yargılıyormuş gibi yapanların ortamı bulanıklaştırması aynı hat üzerinde birbirinden beslenerek ilerliyor. gerçeklerin çarpıtıldığı bir ortamda, bilgi kirliliğinin tozu dumanı içinde ergenekon davası toplumda ve ilgili çevrelerde farklı tutumlara neden olan bir seyir izliyor. örgütlenişi, bağlantıları, eylemleri itibariyle benzer darbe süreçlerinden farkı olmayan ergenekon çetesini kimler, ne maksatla haklı görmeye ve makul göstermeye çalışıyor.

d78f-kenanevrendiğer taraftan 12 eylül askeri faşist diktatörlüğü’yle ülkeye, halklara ve insana karşı suç işleyenler hala özenle korunuyor. faşizmin lanetli terörünün simgesi haline gelmiş 92 yaşındaki faşist cunta lideri kenan evren gata’da tıbbın imkânlarıyla lanetli ömrünü daha da uzatmak, bir soluk daha fazla almak için yalvarıyor. bir faşist diktatörden hesap sormayı beceremeyenler, şimdilerde yargılamak için isteri nöbetleriyle 1 numara arıyorlar.

öte yandan, artık gizlenemez hale gelen ölüm kuyularının açılması için yüzlerce müdahilin savcılıklara koştuğu haberleri dolduruyor gazete sayfalarını. sistem muhaliflerinin ve yüzlerce kürdün yok edildiği, botaş’ın asitli ölüm kuyularına atıldığı hesabı sorulmamış bir kirli tarih yavaş yavaş açığa çıkıyor. fırat’ın öbür yakasında ve bu yakasında onbinlerce insan meydanları doldurup “ölüm kuyuları açılsın.”diye sesleniyor. ve diyorlar ki: “ölülerimizin kemikleriyle yüzleşeceksiniz” evet, insanlık suçlarını açığa çıkarmak için fırat’ın öbür yakasına kazma vurmaktan kaçınanların gösterişli ergenekon yargılamalarına kim ne kadar güvenir?

devrimcilerin bu saflaşmada yeri yurdu bellidir. bizler bütün darbelerin ilk ve son tahlilde emekçi halkların kurtuluş mücadelesine karşı yapıldığını bilen ve büyük bedeller ödemiş bir devrimci geleneğin sahipleriyiz. darbe düzeniyle hesaplaşma ve gerçek niteliğini açığa çıkarma mücadelesinde 12 eylülden susurluk ve ergenekon’a uzanan süreci aynı zincirin değişik halkaları ve devamı olarak görmekte ve mücadelemizi bu genel anlayış çerçevesinde yürütmekteyiz. ister 12 eylül faşizmine, ister ergenekon denen cinayet şebekelerine, ister daha değişik bir darbe girişimine karşı olsun sürecin tamamında bir devrimci taraftır. bir devrimci egemenlere, cinayet şebekelerine, katliamlar yapan faşist çetelere suç örgütlerine karşı sadece ve sadece emekçilerin ve örgütlü yapılarının yanında saf tutar, öncü olur, süreci belirleyecek devrimci bir eylemlilik hattı öngörür. şimdilerde egemenlerin bataklıklarında sörf yapmaya soyunmuş kaşarlanmış, profesör unvanlı şarlatanların televizyon ekranlarından egemenlere biat yemini etmesine, ajanlaşmasına ve bunu da devrimcilik adına yaptıklarına tanık oluyoruz. bu alçaklar bizden uzak dursunlar, bizi ve değerlerimizi ağızlarına almasınlar.

ve 12 eylül faşizminin eseri olan bu darbe düzeni ve eli kanlı darbeciler bugün kimler tarafından anayasal güvencelerle korunup kollanıyorsa, önce onlarla hesaplaşılmalı. akp’yle, chp’yle, darbe düzeninin diğer kurum ve kuruluşlarıyla mücadeleyi göze alan bir eylemlilik şarttır. ayrıca ergenekon çetesine karşı mücadelenin yanı sıra, darbecilerin siyam ikizi sayılan, terör ve cinayet örgütü kontrgerillayla ve katliamlarıyla, kanlı suikastları ve faili meçhulleriyle, ölüm kuyularıyla yüzleşmeden ve hesabını sormadan bir adım ilerlemek bile mümkün değildir. ve ergenekon çetesinin 1 numarasını arayanlara bir ipucu veriyoruz. darbe düzeni anayasal güvencelerle el üstünde tutulurken, 1 numara gata’da, demokrasi ise botaş’ın asitli ölüm kuyularında, ölülerimizin kemikleriyle birlikte yatıyor. akp gibi sahte demokratların çıkar hesapları ve iktidar nimetlerinden daha çok yararlanma niyetleri egemenler arasındaki bugünkü çatışkılı tabloyu yaratmış olsa bile, egemenlerden, darbecilerden hesabı er ya da geç, ama mutlaka emek ve demokrasi güçleri soracak.

devrimci 78’liler federasyonu