Orhan Yalçın Gültekin

2 Temmuz 1993 Cuma günü, Sivas’ta bir yobaz güruhu Madımak Otelini ateşe verdi. Pir Sultan Abdal şenliklerine katılan 33 kişi ile birlikte 2 otel çalışanı, yangında yaşamını yitirdi. Yangını çıkaranlardan 2 kişi de kurbanlarıyla aynı kaderi paylaştı. Yobaz güruhu, gerekçe olarak, hakkında katli vaciptir fetvası verilmiş olan Salman Rüşdi’nin Şeytan Ayetleri adlı kitabının Aziz Nesin’in yöneticisi olduğu Aydınlık gazetesinde yayınlanmasını gösteriyordu.

5 Temmuz 1993 Pazartesi günü, Erzincan’ın Kemaliye ilçesine bağlı Başbağlar köyü 100 kişilik silahlı bir grup tarafından basıldı, köy ateşe verildi ve 33 köylü öldürüldü. Katliamı PKK’nin üstlendiği ve saldırının Sivas’taki yobaz saldırısına misilleme olarak yapıldığı söylendi.

Sivas’ta ölenler Aleviydi (öyle oldukları varsayılıyordu), bu yüzden misilleme olarak bir Sünnî köy seçilmişti.

2 Temmuz 1993 Cuma günü yangında yaşamını yitirenlere “sol”, 5 Temmuz 1993 Pazartesi günü Başbağlar’da yaşamını yitirenlere de “sağ” sahip çıktı.

2 Temmuz 1993 Cuma günü Sivas’ta Madımak otelinde can verenler 33 kişi olarak kabul edilmişti; bu sayı orada ölen “Alevi”lerin sayısıydı. otel çalışanı 2 kişi “atlanmıştı”.

Bu yüzden olsa gerek, misilleme eyleminde de 33 köylünün canı alınmıştı.

2 Temmuz 1993 cuma günü, Sivas’ta yaşamını yitiren 35 canımızın acısı hala canlı. Adlarına her yerde ulaşılabiliyor.

5 Temmuz 1993 Pazartesi günü, Erzincan’ın Kemaliye ilçesine bağlı Başbağlar köyünde yaşamını yitiren 33 canımızın acısı da… Ne ki onların adları bilinmiyor.

Başbağlar’ın adsızlarını acıyla anıyorum.

Ek 1 – Başbağlar’da öldürülenler

başbağlar-katliamı-ölenlerin-isimleri(1).jpg

Ek 2 – Abdullah Öcalan’ın Açıklaması
PKK lideri Abdullah Öcalan yargılanması sırasında olaydan haberi olmadığını, tasvip etmediğini, olayın sorumlusunun Doktor Baran kod adlı bir PKK sorumlusu olduğunu ifade edecek ve katliamı PKK’nın düzenlediğini teyid edecekti.