erdinç ergenç

erdincergenckimisi kan kanseri, kimisi felçli, cezaevinde ölümü bekleyen ya da tedavisi mümkün olmayan 20 hükümlü ve tutuklunun son umudu cumhurbaşkanı abdullah gül’ün çıkaracağı afta. aralarında erol zavar ve güler zere gibi ağır kanser hastalarının da bulunduğu 20 kadar tutuklu ve mahkûmun durumunu izmir milletvekili canan arıtman, geçen hafta cumhurbaşkanı gül’e iletmişti. mahkemeler, cezaevinde tedavisini sürdüremeyecek durumda olduklarına dair raporlar bulunan 20 kişi için tahliye kararı vermiyor. daha önce listede yer alan 6 kişi geçen yıl içinde cezaevinde hayatını kaybetmişti.

sezer 258 kişiyi affetmişti

10’uncu cumhurbaşkanı ahmet necdet sezer, görevi boyunca aralarında ölüm orucu sonucu wernicke-korsakoff sendromuna yakalanan 180 mahkûm ve tutuklunun bulunduğu toplam 258 kişiyi affederek tahliye edilmesine izin vermişti. 11’inci cumhurbaşkanı abdullah gül ise necmettin erbakan’ın cezasını affetmişti.

işte cezaevinde cumhurbaşkanı gül’ün affını bekleyen hasta tutuklu ve hükümlüler şunlar:

aslan karslı: ileri derecede korsakoff hastası, 5 kez “tahliye ” raporu verilmiş, ancak halen silifke m tipi cezaevinde.

aynur epli: kan kanseri. siirt cezaevi’nde. daha önce diyarbakır’da tedavi gördü. ancak şu an tedavisi yapılmıyor.

a.samet çelik: kırıklar 2 no.lu f tipi kapalı cezaevi’nde mds kan kanseri.

behçet yılmaz: tekirdağ 1 no.lu f tipi. ağır astım hastası. tek başına kaldığında gece kriz geldiğinde ilacını bile kullanmayacak kadar etkisiz hale geliyor. nefes almakta bile zorluk çekiyor.

erol zavar: sincan 1 no.lu f tipi’nde. mesane kanseri. otuza yakın tıbbi müdahale ya da ameliyat geçirdi.

halil güneş: diyarbakır d tipi’nde. kemik kanseri.

gazi dağ: antalya e tipi kapalı cezaevi’nde. belden aşağısı felçli, iyileşme şansı bulunmuyor.

güler zere: elbistan cezaevinde kanser teşhisi nedeniyle adana balcalı hastanesi’ne sevk edildi. hakkında 5 ayrı raporda tedavisi için tahliyesi gerektiği belirtilmesine rağmen istanbul adli tıp’tan 5 dakikalık muayene sonucu aksi yönde rapor çıktı. yaşama şansının yüzde 30 olduğu belirtiliyor.

gülezar akın: adıyaman e tipi’nde, hipofizde tümör var. üç yıldır tedavi oluyor. yumurtalıklarda kist, belde fıtık, belde yırtılma ve düzleşme ve mide ülseri var.

halil yıldız: antalya l tipi kapalı cezaevi. 82 yaşında yaşlı ve sağlık sorunları var. arkadaşlarının yardımı olmadan yaşamını sürdüremiyor.

hasan alkış: kırıkkale f tipi cezaevindedir. kalp, tansiyon, ülser, behçet gibi ağır sağlık sorunları var. adli tıp tarafından verilen “içeride kalması uygun değildir” içerikli raporu olmasına rağmen tahliyesi gerçekleşmiyor.

inayet mete: kısa bir süre önce kalp ameliyatı geçirmiş, sık sık kriz geçiriyor, ayrıca siroz hastası, sinir tahripleri, damar tıkanıklığı, bel fıtığı ve dönem dönem vücudunun her tarafından derin yaralar açılıyor.

ismet ayaz: adıyaman e tipi kapalı cezaevi’nde. yaklaşık 10 yıldır “çölyak” hastası ve kendi ihtiyaçlarını karşılayamıyor, bedeni 10 yaşında çocuk gibi.

izzet turan: diyarbakır d tipi kapalı ankilozon, mide ülseri, kemik erimesi, böbrek yetmezliği, bel fıtığı var.

memduh kılıç: kırıklar 1 no.lu f tipi cezaevindedir. siroz hastası.

nesimi kalkan: mersin silifke m tipi. yakalandığı “çölyak” hastalığı nedeniyle hiçbir ihtiyacını tek başına karşılayamıyor.

mehmet ali çelebi: bolu f tipi cezaevi: tutuklu, wernicke korsakoff ve ileri derecede şizofren. rapor verilmiyor, tahliye edilmiyor.

nizamettin akar: muş e tipi cezaevi’nde yatmaktayken, ağır sağlık sorunları yaşayan, gırtlak kanseridir. o nedenle muş devlet hastanesi’nden van’a oradan da ankara numune hastanesi’ne sevk edilmiş durumda. hastalığı ölümcül. mevcut koşullarda, cezaevinde kalarak tedavi olmasına imkân yok.

remzi aydın: tekerlekli sandalyede. 9,5 yıldır cezaevinde, kocaeli 1 no.lu f tipi cezaevi’nde yatıyor. tekerlekli sandalye ile hareket edebilen mahkûm için verilen 20 şubat 2007 tarihli aihm kararı “tutukluluk süresi makul süreyi aşmıştır” yönünde.

yusuf kaplan: elazığ e tipi kapalı cezaevi’nde tutulan 85 yaşında. hükümlünün vücudunun yüzde 79 u felçli.

tedavi beklerken ölenler

* 22 yaşında lösemi’den öldü: kan kanseri (lösemi) olmasına karşın tahliye edilmeyen, tekirdağ’daki cezaevinden bayrampaşa’ya nakledilen ali şahin 22 yaşında öldü.

* sağlam raporu’ndan 2 ay sonra öldü: zile m tipi cezaevi’nde tutulan 71 yaşındaki hükümlü mehmet yurdakul‘a ise akciğer kanseri olmasına karşın ankara numune hastanesi tarafından “sağlam” raporu verildi. yurdakul, rapordan 2 ay sonra yaşamını yitirdi.

* 30 ameliyat sonra öldü: cilt kanseri ismet ablak, 30 kez mide ameliyatı geçirdi; tahliye edilmedi; tedavi gördüğü hastanenin mahkûm koğuşunda hayatını kaybetti.

* 77 yaşında adli tıp kapısında öldü: ali çekin 2006’da girdiği siirt cezaevi’nden, çok hasta bir biçimde, tahliye edilmesi için rapor almak üzere getirildiği istanbul üniversitesi cerrahpaşa tıp fakültesi’nde 29 temmuz 2008’de öldü.

* tanı ve tedavi gecikmesi ölümüne yol açtı: ilerlemiş kan kanseri olmasına rağmen. hastalığın geç fark edilmesi ve tedavinin gecikmesi sebebiyle, şu anda ölümcül bir durumda.

* doktor karaciğer kanserine yenildi: siirt’te beyaz yaka operasyonu kapsamında tutuklanan halil vehbi akyurt, tahliye edildikten 15 gün sonra karaciğer kanserine yenik düştü.