erdinç ergenç

erdincergencdeniz gezmiş’in yanına gömülmek istediği, odtü stadyumu’na “devrim” yazısını yazan ve abd büyükelçisi komer’in arabasını yakan taylan özgür’ün istanbul’da öldürülmesinin üzerinden tam 40 yıl geçti. faili meçhul cinayet, özgür ile aynı adı taşıyan yeğeni tarafından kitap haline getiriliyor.

odtü stadı’na 41 yıl önce yazdığı “devrim” yazısı hâlâ çıkmayan, eski abd büyükelçisi komer’in arabasını yakanlardan biri olan 1968’li yıllardaki öğrenci liderlerinden taylan özgür’ün istanbul’da öldürülmesi olayı 40 yıldır faili meçhul dosyalar arasında bekliyor. özgür ile nurhak dağları’nda öldürülen dayısının en yakın arkadaşı sinan cemgil’in adlarını taşıyan sinan taylan kıyıcı ise 40 yıllık faili meçhul cinayetin hikâyesini kitaplaştırıyor.

odtü öğrencisi taylan özgür, 1968 yılında ankara ve istanbul’da başlayan öğrenci olaylarının deniz gezmiş ile birlikte simge olmuş isimlerinden biri. dört arkadaşıyla odtü stadı’na 1968 yılında yazdığı “devrim” yazısı her yağmur yağdığında ortaya çıkarak tarihe geçmişti. özgür, ertesi yıl üniversite rektörünü ziyarete gelen dönemin abd büyükelçisi robert komer’in cadillac marka aracının yakılmasında da başrol oynayanlardandı. istanbul üniversitesi talebe birliği seçimleri için ankara’dan aralarında deniz gezmiş’in de bulunduğu arkadaşlarıyla birlikte gelen özgür, 23 eylül 1969’da beyazıt meydanı’nda polis tarafından vurularak öldürülmüştü.

sırtından vurularak öldürülen özgür cinayetinin faili olarak lisan çakıcı adlı bir polis memurunun adı geçmiş ancak daha sonra aralarında arkadaşlarının da olduğu tanıkların ifade vermemesi üzerine beraat etmişti. taylan özgür vurulmadan önce yanında olan ve polis tarafından üniversite bahçesinde havaya ateş ettiği için gözaltına alınan arkadaşı sait kozacıoğlu, duruşmaların hiç birisine gelmeyerek tanıklık etmemişti. üzerinden çıkan silahın buharlaştığı kozacıoğlu, cinayetle ilgili hiç konuşmayarak sırlarıyla birlikte paris’te ölmüştü. fail olarak yargılanan lisan çakıcı ise yargılandığı dönemde chp’li ahmet isvan’ın belediye başkanlığı döneminde temizlik işleri personel şefi olarak göreve başlamıştı.

general öldürdü iddiası

talat turhan, 1990 yılında istanbul gazeteciler cemiyeti’nde bir basın toplantısında özgür’ün katilinin 1969 yılında üsteğmen ve 1990’da general olan birisi tarafından işlendiğini iddia etmişti. turhan, cinayetle ilgili dosyayı 1978 yılında dönemin içişleri bakanı fehmi güneş’e verdiğini ve o sırada odada deniz baykal, ertuğrul günay ve uğur mumcu olduğunu da söylemişti. daha sonra ortaya çıkan sürpriz bir tanık ise olay sırasında 11 yaşında olduğunu ve cinayeti gördüğünü ileri sürmüştü. kadir akın adlı yeni tanık, mehmet adlı bir komiserin taylan özgür’ü arkadan vurduğunu evinin penceresinden gördüğünü söylemişti.

“olaya bulaşanlar temiz değil”

kitabı hazırlayan sinan taylan kıyıcı, 38 yıl önce annesi hale özgür kıyıcı tarafından cezaevinde dünyaya getirildi. dayısının cinayetinin perde arkasını araştıran kıyıcı, o dönemde çetin altan, ilhan selçuk ve ilhami soysal gibi yazarların gazetelerdeki yazılarından, cinayetin tanıklarının ifadelerine ve ortaya atılan iddialara kadar birçok belge ve bilgiye kitapta yer verecek. özgür’ün ablası hale özgür kıyıcı ise kardeşinin cinayetiyle ilgili çok sayıda karanlık noktanın da kitapta olacağını belirtip şunları söyledi:

“40 yılda ortaya çıkan ipuçları, bir dizi soruyu da beraberinde getirdi. bir şey ise açık ve net görünüyor. olaya kıyısından köşesinden bulaşmışların hemen hiçbiri temiz değil. genelkurmay da dâhil, cinayette susan ve susturulan kişiler ve kurumlardan davacıyım. tarih önünde 40 paralık tazminata mahkûm edilmeliler.”

deniz gezmiş’in yanına gömülmek istediği taylan özgür kimdir?

1968 yılında odtü’de başlayan öğrenci hareketinin deniz gezmiş ile birlikte liderlerinden biriydi. odtü stadyumu’na yazdıkları “devrim” yazısı hala duran mustafa taylan özgür, ocak 1969’da üniversiteye gelen ve “vietnam kasabı” olarak bilinen abd konsolosu komer’in arabasını, dönemin öteki solcu öğrenci liderleriyle birlikte yaktı. eylül 1969’da istanbul üniversitesi’ndeki talebe birliği seçimlerinde solcu öğrencilere destek vermek amacıyla kente geldi. 23 eylül 1969’da bir polis tabancasından çıkan kurşunla beyazıt’ta vurularak öldürüldü. aynı gün deniz gezmiş polis tarafından üniversitede yakalandı. özgür ile birlikte komer’in arabasının yakılması olayına karışan sinan cemgil, hüseyin inan, yusuf aslan ve ulaş bardakçı’nın arasında bulunduğu neredeyse tüm odtü’lü öğrenciler daha sonra polis ve jandarma tarafından öldürüldü. deniz gezmiş’in babasına yazdığı son mektupta, vasiyet olarak taylan özgür’ün yanına gömülmek istemişti.

son fotoğrafı polis arşivinde

taylan özgür, vurulduğu istanbul’a gelmeden bir gün önce dört arkadaşıyla birlikte son fotoğrafını çektirir. taylan özgür, odtü yurdundaki odasında sinan cemgil ve alpaslan özdoğan ile hüseyin inan’la otururken cemgil, “taylan istanbul’a gidiyorsun. gel bir fotoğraf çektirelim. bir iş olur. hiç olmazsa hatıra kalsın” isteğiyle dördü birden fotoğraf çektirir. cemgil’in eşi şirin hamiledir. özgür de cemgil’e “gidip dönmemek, gelip görmemek var. çocuğun doğduğu zaman kız da olsa, erkek de olsa ismini taylan koy” der. daha sonra cemgil doğan çocuğunun adını taylan koyar. özgür’ün ablası hale kıyıcı ise cezaevinde doğurduğu oğlunun adını sinan taylan koyar. özgür’ün çektirdiği son fotoğraf daha sonra bir polis baskını sırasında ailesinin evinden alınarak polis arşivlerine kaldırılır.

kaynak: sabah gazetesi