‘anayasa mahkemesi paketin statükoyu koruduğuna karar verdi’

anayasa mahkemesinin verdiği kararı değerlendiren demirtaş, ilkesel olarak parlamentonun iradesine ipotek koymaya çalışan hiç bir vesayetçi anlayışı kabul etmediklerini belirterek, “aym’nin bu kararının her şeyden önce parlamento iradesine ipotek koymakla, sen karar alamazsın demekle eşdeğerdir” diye konuştu. hükümetin sürekli verdikleri kararlardan dolayı statükonun kalesi olarak tanımlandığını belirten demirtaş, “statükonun kalesi nasıl bir karar vermiştir, akp’nin yaptığı değişikliğin statükoyu zedelemediğine karar vermiştir. bu kararla kendi güçlerini vesayeti kırmadığına karar vermiştir. chp ve akp arasındaki kısmi pürüzü de gidermiştir” dedi. kararın statükoya şans vermek anlamına geldiğinin altını çizen demirtaş, “bu değişiklikler darbe anayasanın ruhuna dokunamaz” tezinin mahkeme kararı ile teyit edildiğini söyledi. kararı “derin bir uzlaşmanın göstergesi” olarak tanımlayan ve bunun ne üzerinde gerçekleştiğinin kılıçdaroğlu-erdoğan görüşmesinde netleşeceğini belirten demirtaş, yapılacak olan görüşmenin derin bir uzlaşma ve ittifak arayışından söz edilebileceğini söyledi.

‘sandığa gitmenizi sağlayacak ne var?’

anayasa paketini demokratikleştirme gayretlerimize rağmen partimizin yok sayıldığını bu yüzden kendilerini motive edecek hiç bir maddenin pakette bulunmadığını belirten eşbaşkanımız demirtaş, “sandığa gitmek için evinden çıkıp gidecek olan emekçiler yoksullar; bu pakette oy kullanmaya gideceğiniz ne var? sendika hakkı mı var, grev hakkı mı var? alevi yurttaşlar sizin için ne var? evinizden çıkıp gitmeyi gerektirecek ne var? kadınlar için ne var? pozitif ayrımcılık için önerimiz kabul edilseydi belki kadınlar için kabul edilebilir bir şey olabilecekti. kürtler için ne var? kenan evrenin herkesi tek tip yekpare kabul eden 30 yıl sonra onaylamanız için bir gerekçe mi var? sizi inkar eden yok sayan bir paketi oylamak için ne var? öğrenciler için ne var? parasız eğitim mi var? sol sosyalist kesimler için ne var? mgk mi kaldırılıyor? bu ülkenin ezilenleri bu ülkenin elitlerinden daha fazladır, ezilenler 12 eylül’de sandığa gitmeyecek, akp-chp-mhp statükosunu mahkum edecek. yeni bir anayasa isteyenler bu kadar milyonuz diyecek” şeklinde konuştu. değişiklikle anayasanın ömrünün uzatılmaya çalıştığını belirten demirtaş, “bu paket yokken yeni anayasa isteyenlerin oranı yüzde 81 iken bu paket çıktığında bu oran yüzde 50’in altına düşmüştür. işte akp’nin yapmak istediği şey” dedi. demirtaş, “ne kenan evren anayasası ne tayip erdoğan anayasası biz halkın anayasasını ve sivil bir anayasa istiyoruz” dedi.

‘nijeryalılar evet desin biz demeyeceğiz!’

akp’nin anayasa mahkemesini eleştirirken, “parlamentonun iradesine saygısızlık oldu” dediğini anımsatan demirtaş, aynı partinin 8 yıldır parlamento iradesini yok saydığını belirterek, “iktidarı böyle olanın anayasa mahkemesi böyle olur? iktidar parlamento iradesini yok sayıyor hakaret ediyorsa anayasa mahkemesi hayli hayli böyle karar verir” dedi. başbakan erdoğan’a “önce aynaya bak” diyen demirtaş, parlamentonun ne kadar çözüm yeri haline getirildiğini sorarak, kürt seçilmişlerin tutuklanmasını hatırlattı. dgm yerine kurulan ağır ceza mahkemelerinde çocukların aydınların seçilmişlerin yargılandığını ve yapılan değişikliklerde buna dokunulmadığının altını çizen demirtaş, “halkın üzerindeki baskıyı görmeyecekler, yapılan değişikliğe neredeyse devrim diyecekler. asıl devrimi 12 eylül’de görecekler. bu paketin nasıl red edildiğini 12 eylül günü görecekler. biz bütün gücümüzle referandumda bir kampanya yürüteceğiz. ayın 19’ında gerekçelerimizi açıklayacağız” dedi. cemil çiçek’in ismini vermeden “ünlü bir türk büyüğü” diye nitelendiren ve “biz nijeryalılara türkçe öğrettik ama hakkari ve diyarbakırlılara öğretemedik” sözlerini hatırlatan demirtaş, “onun canını sıkan kürtlerin türkçe öğrenmesi değil onun derdi kürtlerin anadillerini konuşmalarıdır. biz biliyoruz ki, binlerce kürt bu ünlü türk büyüğünden daha iyi türkçe konuşuyor ama onu rahatsız eden kürtlerin asimile edilmemiş olmasıdır dillini konuşuyor olmasıdır. hükümet adına konuşuyor” dedi. nijeryalılara türkçe öğretilirken, “siz aslında türksünüz, anadiliniz türkçedir, siz dağda yürürken bilmem size ne demişler denilmemiştir” diyen demirtaş, “herkes öğrenebildiği kadar dil öğrenmelidir ama anadilini unutarak inkar ederek değil” diye konuştu. demirtaş, “bin yıl daha geçse kürtlere anadilini unuturamazsınız bu dert içinizde kalsın. böyle bir zihniyetin anayasasına biz evet diyeceğiz. nijeryalılar evet desin biz demeyeceğiz” şeklinde konuştu.

‘akp ağrı’da rüşvet dağıtmaya başladı’

ağrı’da akp’nin kimlik numaralarını alarak milleti sandığa gitmeye zorladığını ifade eden demirtaş, akp’nin sandığa gitmesi karşılığında rüşvet dağıtmaya başladığını belirterek, “buna karşı halkımız o gün sandıkları boş bırakarak o 80 tl rüşveti yüzlerine vuracaklar. böyle bir onursuzluğu kabul etmeyeceğimizi 22 temmuz seçimlerinde anlamamış olacaklar ki böyle bir yol deniyorlar. buna en büyük cevabı da ağrı halkı verecek” şeklinde konuştu.

selahattin demirtaş
eşbaşkan
bdp – barış ve demokrasi partisi

kaynak: bdp, 13 temmuz 2010