Ortak Nokta

prof. dr. yakup kepenek

yakupkepenekkürt sorununa barışçı bir çözüm bulunması kaçınılmaz bir zorunluluktur. bu amaçla atılan ve atılacak adımlar, doğal olarak, kamuoyunu yakından ilgilendiriyor.

başbakan, geçen salı günü akp grubunda yaptığı konuşma ile kürt sorununun çözümü için bir ortak dayanak noktası arıyor ve iki tarafın ölen gençlerinin anneleri,  oğullarının başında “aynı duayı ediyorsa burada çok ciddi bir yanlış olduğu ortadadır. anneler buluşabiliyor ama birileri buna karşı çıkıyor” diyor. daha sonra doğu karadeniz gezisinde de “türk’ü, kürt’ü, laz’ı allah için seveceğiz” sözleriyle, görüşlerini pekiştiriyor.

çözümün asıl dayanağı ya da ortak noktası olarak duygusallıkla dolu bir “aynı dua” kavramının alınması doğru değildir. bu büyük ve karmaşık sorunun çözümünde “nesnellik” öne çıkmalıdır.

nedeni açık. “aynı duayı edenlerin”,  gerek tarihte gerekse günümüzde birbirlerini, üstelik “allah adına” boğazladıkları biliniyor.  aynı dinden olanların çok sayıda ayrı ulus olduğu da bir gerçektir.

başbakanın büyük yanlışı, sorunun çözümünü “tek başına” dine dayandırması; çözüm için dini referans alması, kaynak görmesidir.

kuşkusuz dinin birleştirici bir yönü var. ancak başbakan’ın kürt sorununun çözümünde hiçbir biçimde göz ardı etmemesi gereken gerçek anahtarlar var. bunlar, insanlığın ortak malı olan ve bu nedenle açılım için asıl kaynak olarak alması gereken  “insanlık değerleri”dir.

insanlık değerleri, insanlığın binlerce yıl süren gelişmesinin ürünleridir. bu nedenle de ana kaynak olarak alınmaları, kürt sorunu gibi çok yönlü sorunların çözümünde, eğer isteniyorsa, kalıcı başarının da yoludur.

bu değerlerin başında “eşitlik ve özgürlük” gelir. bu ülkede herkesi birleştirecek olan temel değerler, eşitlik ve özgürlüktür.

eşitlik, yalnız yasalar önünde eşitlik anlamına gelmez. bununla birlikte; eğitimde fırsat eşitliği ve bunun eğitimin her basamağı için gerçekleştirilmesi; yaşamın her alanında ve özellikle de iş bulmada kadın erkek eşitliği; yönetim basamaklarında yükselmede yalnızca bilgi, beceri ve yeteneğin esas alınması eşitlik ilkesinin belirleyici yönleridir.

ikinci, ancak hiç de ikincil olmayan insanlık değeri, özgürlüktür. özgürlük, değişik kollarıyla farklı gibi görünse de bir bütünlük gösterir. düşünce ve anlatım; siyasal katılım; örgütlenme ve örgüt içi demokratik süreçlerin işlerliği; kültür ve sanat ve bilimsel çalışma özgürlüklerinin tam olarak gerçekleştirilmesi kürt sorununun çözümünde kilit işlevi görür.

eşitliğin ve özgürlüğün varlığı için hak kavramı, vazgeçilmezdir. yaşama hakkı;  barınma, beslenme hakları; bunlarla birlikte, eğitim, iş bulma, çalışma ve sosyal güvenlik hakları, adalet duygusunun yerleşikliği; doğruluk, dürüstlük ve erdem, toplumsal dokunun sağlamlığının dayanaklarıdır. bunların tamamı, eşitliğin ve özgürlüğün altyapısı olarak toplumsal barışı ve dayanışmayı sağlarlar.

ülkenin yurttaşlarını, oğullarını terör nedeniyle yitiren anneler dâhil, bir arada tutacak olan en sağlam bağ, günümüzde insanı insan yapan, bu ortak değerlerdir.

ilke ve ortak nokta olarak, “eşitlik ve özgürlüğü” öne çıkaran bir yaklaşım, kürt sorununa kalıcı çözümün asıl kaynağı olmalıdır. çözüm, başka noktalarda aranmamalı,  buradan türetilmelidir. sorunun eşitliğe ve özgürlüğe dayalı çözümüne “öncülük” etmesi için geçmişte chp genel başkanına yaptığımız öneriler bugün de geçerliliğini, üstelik güçlenerek, koruyor.

ülke siyasetinin bu çok ama çok önemli yönü eksiktir ve bu eksiklik açılım sürecini de tam anlamıyla topal bırakıyor.

yanlış dayanaklarla sağlam yapılar kurulamıyor. başbakan’ın çözüm dayanağı aldığı ortak nokta, kürt sorununun çözümünün yolunu açmaz; tam tersine bu açılımın kendisini yeni sorunların kaynağı yapar;  umutlara da, beklentilere de, topluma da bir kez daha yazık olur. oysa sorununun çözümü kesin bir zorunluluktur.

“Ortak Nokta” için 4 yorum

 1. Geri bildirim: ortak nokta « simurg
 2. sayın başbakan çözümün gerekçesini (bence sadece bu konuşmasında) dinî bir yaklaşıma dayandırsa bile bu da gerekçelerden biri değil mi?

  her halde o da başka ve önemli gerekçelerin varlığını biliyor olmalı,değil mi?

  yakup kepenek’in niyeti üzüm yemek olmadığından bağcı dövmek için bahaneler arıyor.

  bir kere de “helal olsun. şimdiye kadar bu memlekette (atatürk dahil) hiçbir devlet adamı bu sorunun varlığını bile kabul etmemişken; asmayı, sürmeyi, yakmayı, eza-cefayı tek yöntem bilmişken; ilk defa sen meseleye insanca yaklaştın. her türden baskıyı, tehdidi, blöfü gördün. yolun açık olsun. bana düşen ne” de be birader… de, allah lillah aşkına. “kürtler (sadece onlara mı, başka tüm etnik kökende vatandaşlara da) adam muamelesi yaptığın için sana minnettarım” de ne olursun…

  Beğen

 3. sayın yakup kepenek, daha yazısının başında “kürt sorununa barışçı bir çözüm bulunması kaçınılmaz bir zorunluluktur. bu amaçla atılan ve atılacak adımlar, doğal olarak, kamuoyunu yakından ilgilendiriyor.” diyerek sürecin dışında olmadığını göstermiyor mu? onun ilgilendiği bu sürecin hangi temelde sürdürülmesi gerektiği üzerinedir: bu temel, bu ortak nokta “islam dini” mi olacaktır, evrensel “insanlık değerleri” mi?

  eğer yazıyı hüsn-ü niyetle okumuş olsaydınız, yakup kepenek’in de dinin birleştirici rolüne gönderme yaptığını ve/ama açılımın bu temelde sürdürülmesinin sakıncalı olduğunu vurguladığını görecektiniz.

  sayın recep tayyip erdoğan’ın “dinî vurgusu”nun sakıncaları aram tigran olayında ortaya çıkmıyor mu? “demokratik açılım”la eş zamanlı olan bu olay, yani aram tigran’ın diyarbakır’a gömülme vasiyetinin hiçbir haklı gerekçeye dayandırılmadan yerine getirilmemesi, kimilerinin türk, kimilerinin de islam damarının ne kadar dar bir insanlık ufku temelinde oluştuğunu ve yakup kepenek’in yazısının konuyu tam da bam telinden yakaladığını göstermez mi?

  Beğen

 4. ben olsam, başbakana, “helal olsun” derim. ama şunu da sorarım: analar, çocuklarının mezarları başında, aynı duayı okumasalardı soruna çözüm bulma çabası içinde olmayacak mıydınız? bunu, sorunun çözümüne katkıda bulunmak için sorardım.

  kürt sorununun çözümünde dinsel temel kullanmak, gerçekten, yanlış olur. bunu söylemek, başbakanın, o alkışlanası girişimlerine köstek olmak değildir.

  başbakanın kürt sorunu tespit, seslendirme ve çözme çabalarını taktirle karşılıyoruz. ama konuşmasında rasist ve dinsel unsurlar vardır.

  aynı yanlış cumhuriyet kurulurken de yapılmıştır; türk-sünni- islam kalıbı temel alınmıştır. sorunlar, böyle yanlış temeller üzerinden, bir süre, rafa kaldırılmş olabilirler. bugün, raftaki o sorunlar, teker teker, aşağı indriliyor.

  çözümün kalıcı olması için sahici olmayan kavramlar temel alınmamalıdır.

  temel, akılcı ve sahici olan insana ait değerler olmalıdır.

  yazarların üçüne de selam…

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.