Havana, 7 Ağustos 2010 (Prensa Latina) Küba Devrimi lideri Fidel Castro, Küba Parlamentosu’nda bugün yaptığı konuşmada ABD Başkanı Barack Obama’ya İran’a saldırmama ve yayılma olasılığı yüksek bir nükleer çatışmaya mahal vermeme çağrısı yaptı.

Parlamento’da düzenlenen bir olağanüstü oturumda konuşan Castro, İsrail hariç dünyanın en güçlü ülkelerinin liderlerinin de böyle bir çatışmadan kaçınmak istediklerinin altını çizdi.

ABD Başkanı’nın Afrikalı, İslami ve Hrıstiyan köklerine değinen Castro, Obama böyle bir savaşı önlediği durumda dünya çapında büyük saygı göreceğini söyledi.

Castro, Obama’nın bir savaş emri vermesi halinde ise kendi ülkesindekiler ve İran Körfezindeki ABD donanması dahil yüz milyonlarca insanın ölümüne yol açabileceğini vurguladı.

Castro ayrıca böyle bir savaşın yakın ve uzak doğuya sıçrayacağını, gezegenimizde kurulu düzenin bu darbe karşısında yokolacağını savundu.

Castro, fakir halkın zararına ve alın teri pahasına kurulmuş olan sistemin aracı olan para birimlerinin zamanla değerlerini yitireceğini söyledi.

Bu sayede mal ve hizmetlerin dağıtımı için yeni biçimler geliştirileceğini, eğitim ve toplumsal süreçlerin barış içinde devam edeceğini belirten Castro, ancak savaş çıktığı takdirde mevcut sosyal sistemin bir anda yokolacağını ve bunun büyük maliyetinin olacağını söyledi.

İstendiği takdirde dünya nüfusu kontrol edilebilir, iklim değişikliği önlenebilir, herkes anlamlı bir işe sahip olabilir, hastalar iyileştirilebilir, temel bilgilerin, kültürün ve bilimin insanlığa hizmet etmesi temin edilebilir, dünyanın gençleri nükleer bir soykırımda kırılmak zorunda kalmaz, dedi Castro.

Fidel Castro yalnızca sekiz hafta önce savaş tehdidinden kurtuluş olmadığına inandığını, önündeki senaryoda ancak gezegenin bir kısmının, kimi uzak bölgelerde insanlığın varlığını sürdürebileceğini düşündüğünü itiraf etti.

Buna rağmen, çabaladım ve kısa zamanda bir umut olduğunu, hem de çok güçlü bir umut olduğunu gördüm, diyen Castro, insanlığın toptan yıkımına giden senaryonun tersi yönde gelişmeler olduğunu ve daha yakınlarda hayal bile edilemeyecek bir ortamın oluştuğunu söyledi.

Castro, ancak bu kararı yalnızca bir kişi verebilir: ABD Başkanı. Elbette yoğun görevi nedeniyle durumun farkına varamamış olabilir, ama danışmaları anlamaya başlamışlardır, diye ekledi.

Kübalı terör karşıtı savaşçı Gerardo Hernandez’in 12 yıldır maruz bırakıldığı işkencenin durdurulması gibi küçük adımlardan bunun görülebileceğini söyledi.

Castro, bunun ardından, karısı Adriana Pérez’in kendisini ziyaret etmesine izin verilmesi ve hatta tahliyesinin geleceğini tahmin edebiliriz, diye konuştu.

Fidel Castro, Gerardo’nun moralinin, yoldaşları René González, Ramón Labañino, Antonio Guerrero ve Fernando González ile beraber 12 yıldır yaşadıkları mezalimden sonra ilk defa bu kadar yüksek olduğunu Adriana Pérez’den öğrendiğini ekledi.


PLT-MS-07082010
Kaynak: Prensa Latina, 07 Ağustos 2010