1944 İleri Gençlik Birliği (İGB) ve 1955 Türkiye Komünist Partisi (TKP) davalarının sanıklarından Dr. Müeyyet Boratav’ı kaybettik.

Bolu 1922 – İstanbul 2010

1922’de Bolu’da doğdu. Konya Lisesi’ni bitirdikten sonra İstanbul Tıp Fakültesi’ne kaydoldu.

1943’te Mihri Belli ile birlikte İleri Gençlik Birliği’nin kurucularından oldu. 1944’te tutuklanarak iki yıl Tophane Askeri Cezaevi’nde kaldı. Sivas’ın Zara ilçesindeki Sürgün Alayı’nda iki yıl er olarak doktorluk yaptı.

1955’te göğüs hastalıkları uzmanı olan Boratav, 6-7 Eylül olaylarından sonra yapılan ‘Komünist tevkifatı’ sırasında tutuklanarak Harbiye Cezaevi’nde 3 ay hapis yattı.

1958’de Verem Savaş Derneği’ne girdi. 12 Mart 1971 ile başlayan süreçte tekrar gözaltına alındı.

Uzun yıllar İstanbul Tabip Odası’nda görev yaptı. 70’li yıllarda İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu’nda, 80’lerde ise Onur Kurulu’nda yer aldı.

1998’e kadar Zeytinburnu Veremle Savaş Dispanseri’nde Başhekim olarak çalıştıktan sonra seksen üç yaşında emekli oldu. Kasımpaşa’daki muayenehanesinde yıllarca devrimci arkadaşlarını bilabedel muayene etti, tedavilerine yardımcı oldu.

Bir süredir kanser tedavisi görmekte olan Boratav, 15 Ağustos 2010 Pazar günü vefat etti.

Boratav’ın ‘Sakıncalı Doktor / 20. Yüzyıldan Anılar’ isimli bir de kitabı var.

İleri Gençler Derneği kurucularından, Türkiye Komünist Partisi (1920) üyesi, Verem Savaş Derneği Zeytinburnu Dispanseri Eski Başhekimi ve 55 yıllık hastalarının “Doktor Amca”sı Müeyyet Boratav’ın cenaze töreninde başsağlığı dileklerini eşi Fatma Boratav ile oğulları Ferhat ve Ali Boratav kabul etti. Aile yakınları ile dostları, sevenleri cenaze törenine gelerek, Müeyyet Boratav’ı son yolculuğunda yalnız bırakmadılar.

Boratav’ın tabutu üzerindeki “Babamıza” ve “Eski Tüfek Arkadaşların” yazılı kırmızı güllerden oluşan küçük çelenk dikkat çekti. Boratav’ın cenazesi Afet Yolal Camiinde ikindi namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından Eski Kozlu Mezarlığında toprağa verildi.

Kaynak: Internetten derlenmiştir.

Yazılar