Esra Çiftçi

N.Ç diye tanıdı dünya onu. İki harfin ardında gizlendi bir minik Mardinli kızın dramı. Henüz 12 yaşında küçücük bir çocukken tecavüzü tanıdı, daha doğrusu tecavüze uğradı, henüz cinsin, cinselliğin ne olduğunu bilmeden, kendi bedeninin farkına varamadan… Çoğu babası ve dedesi yaşında, onu ”korumakla görevli devletin” memuru olan, diğerleri ”toplumun ileri gelen” 26 rezil ve sefil adamı sırayla tecavüz etti ona. Çocukluğuna, masumluğuna aldırmadan, utanmadan…

Kamuoyunda “utanç davası” olarak bilinen N.Ç davası davanın adı gibi utanç verici bir kararla sonuçlandı…

Mardin’de aralarında asker ile devlet memurlarının bulunduğu 26 kişinin tecavüz ettiği N.Ç davasına ilişkin gerekçeli karar 8,5 yıl sonra skandal ifadelerle dolu olarak sonuçlandı. Mahkeme N.Ç’nin tehdit edildiği için bir kişiyle cinsel ilişki kurmasını ‘rıza’ olarak yorumladı ve alt sınırdan ceza vererek 5 yıl daha az ceza kesti, üstelik ‘iyi halden’ indirim yaptı. N.Ç’ye tecavüz edenlerin değil, onu satanların ‘iffetsiz olduğuna’ hükmederek, ‘kendisi kötü yolda olduğunun farkında’ yorumunu yaptı. Bir mahkeme ancak bu kadar kötü yola düşebilir, ne denir ki başka!

Hüküm memurlarının bu kararı vermesinin nedeni N.Ç’ye tecavüz eden sanıklardan Rıdvan Bayraktar’ın “Benimle birlikte olmazsan diğer insanlarla ilişki kurduğunu ailene söylerim” tehdidine dayanıyor. Yani şantajcı ve tecavüzcü Bayraktar’a N.Ç gibi küçük bir çocukla onun rızasıyla cinsel ilişki kurmak suçundan ceza verildi bu yetmezmiş gibi bir de bu sefil adama iyi halden indirim yaptı. Mahkeme hâkiminin kararına gerekçe olarak verdiği emsal dava ise daha korkunç… N.Ç davasındaki hâkimler evli bir kadına başkalarıyla cinsel ilişki kurduğunu kocasına söylemekle tehdit ederek tecavüz eden adama beraat veren 1983 tarihli bir Yargıtay kararını örnek aldı. N.Ç’nin duruşmalarda Rıdvan Bayraktar ile ilişkiye girmesi konusunda, “Sanık bana fiziksel şiddet kullanmadı. Ancak diğer insanlarla olan ilişkimi aileme söyleyeceğini belirterek tehdit etti ve benimle birlikte oldu” ifadelerine yer veren mahkeme, Yargıtay 5. Ceza Dairesi’nin 1983 tarihli içtihadına göre ise bu durumun tehdit anlamını taşımadığını öne sürdü.

Adalet dağıtan bir hâkim, modern bir devletin medeni hukuku 12 yaşındaki bir çocuk için nasıl “kötü yolda olduğunun farkında” diyebilir? Küçük çocuğa tecavüz davasında adalet dağıtan Türk hâkimleri, çoğu devlet memuru olan ve aralarında ‘şerefli Türk ordusunun’ subaylarının da bulunduğu tecavüzcülere ‘cebir ve hileli vasıtalar kullanarak 15 yaşından küçük bir çocukla cinsel ilişki kuranlara en az 10 yıl hapis cezası verilir’ hükmü içeren maddeyi neden işletmediklerini açıklarken ‘N.Ç’nin hem kendisini pazarlayan iki kadının yanına, hem de kendisiyle ilişkiye giren 26 kişinin yanına rızasıyla gittiği’ görüşünü öne sürüyor.

Aslında bu karar ‘mülkün temeli olan adaleti’ dağıtan hâkimlerin vicdanlarının ne kara olabileceğini, hak ve hukukumuzun kimlere emanet olduğunu, Türk hukuk sisteminin adaletinin ne olduğunu kanıtladı. N.Ç’ye tecavüz edenlerin arasında yüzbaşı, okul müdür yardımcısı, muhtar, korucu, memur olmasaydı sonuç değişir miydi? Sömürgeci zihniyette ‘sömürgecilere tecavüz de serbest’ ya! Sömürgeci erkek zihniyetinin mahkemesinde eril, cinsiyetçi bir dilin olmasından doğal ne olabilir.

İnsanlık suçu olarak tecavüz dünyanın her tarafından ağır cezalarla yargılanır. 12 yaşında bir mağduru olan bu sefil davada verilen karar adeta tecavüzcüleri haklı çıkarıyor, ‘kendi rızası ile gitti’ denilerek 12 yaşındaki bir çocuk neredeyse suçlanıyor. Mağdur çocuğun yaşadığı travma binlerce kez ispatlanmasına rağmen, çocuğa adice, acımasızca, alenen tecavüz edilmesine rağmen hakimlerin ‘kendi rızası ile’ demesinin insanlıkla ne ilgisi olabilir! 12 yaşındaki bir çocuğun rızası var mı?

Yüce adalet adına karar veren dava hâkimleri! Sizin çocuğunuz var mı? Sizin 12 yaşındaki kızınızın rızası var mı? Sapıkların eline düşüp toplu tecavüze uğrayan sizin kızınız olsa, sizin hâkim arkadaşlarınızın nazarında o minnacık, masum kızınızın ‘rızası’ olacak mı?

Dava hâkimleri! Sizden, sizin mahkemenizden büyük bizim vicdanımız var! Sizin mahkemenizden büyük bizim onurumuz var! Sizin mahkemenizden büyük AHİM var.

Deve meselesini bilir herkes. Daha geçenlerde Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Ana Bilim Dalı Başkanı sözüm ona profesör, sözüm ona doktor Orhan Çeker adlı bir adam tecavüz suçunun sorumlusunun dekolte giyen kadınlar olduğu yolunda abuk sabuk şeyler gevelemişti: “Kardeşim sen dekolte giyinirsen bu tür çirkinliklerle karşılaşman sürpriz olmayacaktır… Tahrik ettikten sonra sonucundan şikâyet etmen makul değildir” diye utanç verici bir açıklama yapmıştı. Adamın kafasında tecavüz var, birkaç zaman sonra bu adam tecavüzden aynı hâkimlerin karşısına çıkarsa şaşmamak lazım, her dekolteli kadın bu adama tecavüzü hatırlatır! İlahiyatçısı, profesörü böyle olan bir zihniyetin, bir sistemin hâkimleri N.Ç’ye tecavüz eden adamları korumayıp ne yapar? Peki, o küçücük çocuğun neyinden tahrik oldu bu sefil adamlar, o küçücük çocuğun hangi dekoltesi bu düşkün adamları tahrik etti? Neresi düzgün ki bu sistemin, adaleti düzgün olsun!

Böyle önemli bir dava yıllar sonra karara bağlanıyor. Bu ülkede çocukların nasıl ‘korunduğu’ ortaya çıkıyor. N.Ç bu süre zarfında nasıl yaşadı? Yaşadığı korkunç kâbustan çıkabilir mi? Ona neredeyse tecavüzü hoş gören bu sistem onun hangi acısını tedavi edecek? Onun bundan sonraki yaşam hakkını nasıl koruyacak? Bu soruların cevabını kimler verecek? Ve bu minnacık çocuğun yaşadığı acıların hesabını kim verecek?

Bu ülkede bir taş attığı için 17 yıl, bir tepsi baklava çaldığı için 25 yıl ceza alan çocuklar var. Peki, bu çocuklara taş attıracak kadar zulmeden, bu çocukları baklava çaldıracak kadar aç bırakan, onların çocukluk hayallerini demir parmaklıklar arkasına gömenlere kim ne diyecek? Kılıcı ve yasa kitabını ilahi dengede tutan o asil yüzlü adaleti de ‘kötü yola’ düşürürseniz ne olur?

Kaynak: Özgür Gündem, 24.02.2011 00:12