Milli Takımdan Nazi Selamı

Mehmet Yüce

“Türk” Milli Takımı

1931 Balkan Oyunları Yunanistan’ın başkenti Atina’da yapıldı. Futbol müsabakaları ise Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da icra edildi. Türkiye iki ayrı kafile ile Atina ve Sofya’ya gitti. Milli takım Sofya’da oynadığı müsabakalarda Bulgaristan’a 5-1 mağlup olurken, Yugoslavya’yı 2-0 mağlup etti.

Fotoğrafta oyunların kapanış töreninde futbol turnuvasına katılan üç ülkenin sporcuları görülüyor. Önde Türkiye ve arkada Bulgaristan pek alışık olunmayan bir şekil ile seyircileri selamlıyor. Kafile Reisi Fethi Tahsin Bey ve milli takım, birincisinde olduğu gibi ikinci cihan savaşında da Almanya’nın yanında savaşacak olan Bulgarlara “Nazi Selamı” veriyor…

Federasyon reisliğini ittihadçılardan ve Altınordu Kulübü eski reislerinden Hamdi Emin Bey’in yaptığı bu dönemde kulüplerin Türk olmayan futbolcu oynatmaları da yasaklanıyor. Sırf bu yüzden 1930 – 31 sezonunda İstanbulspor, Türk olduklarını ispat edemediği oyuncuları Kâzım ve Ramiz sebebiyle berabere bitirdikleri Beşiktaş ve Süleymaniye müsabakalarından hükmen mağlup sayılıyor.

Ayrıca Altaylı Vehab Bey (Vahab Özaltay) – o sıra memleketin en iyi Merkez Muhacimi durumunda – siyah derisi nedeniyle milli takıma alınmamak için, eften püften bir sebepten altı aylık boykot cezasına çarptırılıyor. Yani altı ay futbol oynaması yasaklanıyor.

Kaynak: Memleket Futbolu, 3 Nisan 2014

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.