cesur bir adam bir çoğunluk oluşturur

orhan yalçın gültekin

oyg009“one man with courage makes a majority”

önce john f. kennedy, ardından ronald reagan, bu sözü andrew jackson’a atfettiler. söz, jackson’un adıyla birlikte gömleklerde, kupa ve posterlerde yer aldı. hemen herkes bu sözü kullanır oldu.

ortada bir gariplik vardı oysa: andrew jackson böyle bir söz hiç söylememişti! ne yazılarında ne de söylev ve demeçlerinde bu söz bulunmuyordu.

söz, john knox’un (1514?-1572) bir sözüne dayanıyor aslında. knox şöyle demişti: “a man with god is always in the majority”, yani “tanrıyla olan adam, çoğunluğun içindedir”.

o kadar etkili bir söz gibi görünmüyor değil mi?

bu kadarla bitmiyor elbette; devamı var.

henry david thoreau (1817-1862), muhtemelen knox’un sözünden yola çıkarak başka bir şeyler söylemiş: “any man more right than his neighbors constitutes a majority of one”, yani “komşularından daha doğru olan herhangi biri, tek kişilik bir çoğunluk oluşturur”.

yine de doğrudan knox’un sözünü daha anlaşılır bir biçimde ifade etmek wendell philips’e (1811-1884) nasip olmuş. wendell, 1859’daki “söylev”inde “one on god’s side is a majority” demiş, yani “tanrının tarafındaki bir kişi bir çoğunluktur”.

peki ama knox’un sözüne “cesaret” nasıl girmiş olabilir ve niye “cesaret”li metin andrew jackson’a izafe edilmiş?

bu konuda atış serbest.

bir atış da benden: “cesaret“ ile destekli sözün jackson’a izafe edilmesinin anahtarı, jackson’ın kimliğiyle bağlantılı olabilir.

andrew jackson (1767-1845), abd’nin 7. başkanı ama öncesinde parlak bir askerlik kariyeri var: florida askerî valisi; new orleans savaşı’nda (1815) amerikan güçlerinin komutanı… dayanıklılığı sebebiyle “old hickory“/“yaşlı ceviz ağacı“ olarak anılıyor. siyasi kariyeri iniş-çıkışlarla doludur. jackson, george washington, john adams, thomas jefferson ve james madison geleneğinden kopuş anlamına geliyordu. her ne kadar south carolina’da doğmuş olsa da sınır bölgesinden gelen ilk başkandı. demokratik-cumhuriyetçi parti’de (kuruluş: 1792) sonradan iki ayrı parti olarak örgütlenmeye yol açacak demokratik ve cumhuriyetçi ayrışmasına sebep oldu. başkanlığa yükselişi çetin savaşımlar sonucunda gerçekleşti.

hasılı andrew jackson, yaşamıyla tek bir adam olarak başlayıp cesaretle ilerleyerek çoğunluk oluşturmanın somut bir örneği olarak değerlendirilmeyi hak eden bir adam.

diyarbakır egroup, 25 şubat 2007 13:45

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.