gokyazi.jpgmuş’un hasköy ilçesine bağlı gökyazı köyü ilköğretim okulu, 2006 yılında türkiye genelinde yapılan deneme sınavında dördüncü sınıflar arasında dördüncü olurken, bir çok öğrencide il genelinde dereceye girerek başarılarını gözler önüne serdi.

çetin kış şartları sebebiyle tek odada ders çalışıp, ayaklarında kara lastik ve yamalı pantolonları ile eğitimlerini sürdüren öğrenciler, eğitim ve öğretimde başarının engel tanımayacağını açıkça gözler önüne seriyor. gökyazı köyü ilköğretim okulu’nda eğitim ve öğretimlerini sürdüren dördüncü sınıf öğrencilerinin başarısı herkese örnek olacak türden. bir çok imkansızlığa rağmen öğrencileri ile bütünleşen öğretmen erol kurban’ın çabaları ile hafta sonlarında bile ders çalışan öğrenciler, günden güne büyük başarılara imza atıyorlar. gökyazı köyü ilköğretim okulu’nun dördüncü sınıfında eğitim ve öğretim gören 25 öğrenciden 21’i deneme sınavlarına sürekli katılarak başarıdan başarıya koşuyor.

türkiye genelinde yapılan deneme sınavında dördüncü sınıflar arasında türkiye dördüncüsü olan öğrenciler, üç yıldır kendi derecelerinde ise il birinciliğini kimseye kaptırmıyor. 2006 yılında türkiye genelinde dördüncü sınıflar arasında dördüncü olan öğrenciler, 14 mart 2007 tarihinde yapılan deneme sınavının sonuçlarını beklerken, ikinci olacaklarına kesin gözü ile bakıyorlar.

gökyazı köyü ilköğretim okulu dördüncü sınıfında öğrenim gören abdulah dinçer, üç yıldan beri il birinciliğini kimseye kaptırmazken, ayağındaki kara lastik ve yamalı pantolonu ile başarının engel tanımayacağına örnek teşkil ediyor. üç yıl arka arkaya kendi kategorisinde il birinciliğini kimseye kaptırmayan abdullah dinçer, 12 kişilik ailesi ile birlikte tek odada hem ders çalışıp hem televizyon izliyor hem de uyuyor. il birincisi abdulah dinçer’in en büyük emeli ise evinde müstakil bir çalışma odasının olması. il genelinde dördüncü sınıflar arasında il üçüncüsü olan songül aydın da 11 kişilik aile fertleri ile aynı ortamda oturup, ders çalıştığını ve ders çalışma zamanın çoğunu okulda geçirdiğini anlatarak, doktor olmak istediğini söyledi.

üç buçuk yıldan beri gökyazı köyü ilköğretim okulu’nda görev yapan ve hafta sonlarında bile öğrencilerine kurs vererek zamanını geçiren sınıf öğretmeni erol kurban, öğrencilerini çok sevdiğini belirterek, başarılı olmaları için onları çok iyi yetiştirmek için çaba gösterdiğini söyledi. her öğrencinin bir yıllık eğitim ve öğretim yılı süresince 3 bin 500 soru çözdüğünü belirten erol kurban, “başarının sırrı, öğretmenin ders yılı süresince izin veya rapor almadan özverili bir şekilde öğrencilerinin eğitimini sağlamasından geçer” dedi.

okul müdürü celal yıldız da okullarında 420 öğrenci ve 17 öğretmenle eğitim ve öğretimin sürdürüldüğünü belirterek, su ve kalorifer gibi eksiklerin olmasına rağmen başarının yüksek olmasının sevindirici olduğunu söyledi. okullarının haftanın yedi gününde de açık olduğunu belirten celal yıldız, kendi okullarında 8’inci sınıfı bitirdikten sonra mezun olarak liseye giden öğrencileri lisede de takip ettiklerini kaydetti.

iha
www.hancepek.com