ATV Haber Dairesine

hale özgür kıyıcı

haleozgurkiyici02.09.2008 ana haber bülteninizde verdiğiniz kısa başlıklarda kardeşim taylan özgür’ün öldürülüşüne tanıklık ettiğini iddia eden [şahısla ilgili] haber [duyuruları] biz ailesini heyecanlandırdı. kamuoyunun da bildiği üzere 39 yıldır faili bilinip açıklanmayan bir cinayettir. ana haberlerinizde yer vermenizden ötürü duyduğunuz sorumluluk için teşekkür ederiz.

haber kaynağınıza gelince;

tanık olduğunu iddia eden kadir akın’ın (sanırım 3-4 yıl önce bir gazetede bu konu ile ilgili bir söyleşisi çıktığında) kendisi ile görüşme imkanı bulmuştum. bu karşılıklı sohbetimizde çelişkili ifadelerinden ötürü bizi hayal kırıklığına uğratmış idi.

1- taylan’ın bir dolmuşa çarpıp yere düşüp yerde vurulduğu iddiası yanlış bir beyandır. vuran kişinin beyanları duyabilmesi ise mümkün müdür?
a- taylan, mithat paşa caddesinin girişinde hâlâ tabelası duran şampiyon daktilo kursu binasının önünde vuruluyor. 2.95 cm mesafeden… kaçarken vurulup, takriben 100 metre yaralı vaziyette koşuyor. ve takati kesilip bir dolmuşun kaportasının üstüne kapaklanıyor.
b- taylan’ı vuran şahıs hiç yanına gelmiyor. vurduğu yerden, silahını beline takıp caddenin karşısında bekleyen siyah sivil bir arabaya binip uzaklaşıyor. toplum polislerinin çok yoğun bulunduğu bir bölge, zira istanbul üniversitesi seçimlerinden ötürü konuşlanmış vaziyetteler. biraz aşağıda bulunan karargâhlarına götürüp (vurulduğu saat 12.25, haseki hastanesine götürüldüğü saat 14.35. bu hastane kayıtlarında mevcut.) yaralı vaziyette iken coplarla dövüyorlar. adli tıp kayıtlarındaki cop izleri ve biz ailesinin morgda kendisini gördüğümüzde hafızalarımızdan silinmeyen bu darp izlerini yıllardır taşıyoruz.)

2- tanık olduğunu iddia eden kişi [kadir akın] 3-4 yıl önce bize “babam subaydır. babam görevde iken bu üsteğmeni tanımıştır“ derken şimdi niye ifade değiştirdiği manidardır.
a- babasının bu üsteğmeni tanıması mümkün değil. şöyle ki; tanığın babası 1960’da emekli olmuştur.
b- gazeteci-yazar can dündar ve diğer gazetecilerle yaptığı söyleşideki ifadelerdir bu anlattıklarım.
c- can dündar’la yaptığı bir söyleşide de “…bu ismi mit başkanına söylerim” demişti. acaba mit başkanlığı çağırıp bu doğrultuda bilgi aldı mı? aldı ise niye kamuoyuyla paylaşmadı. hani şeffaf bir ülkeyiz ya…

3- em. kur.yrb. talat turhan çeteleşme kitabının 244. sayfasında der ki; ”… devlet cinayet işlemiştir.”
a- 28 kasım 1990 gazeteciler cemiyetinde yerli-yabancı basına yaptığı açıklamalar kayıtlara geçmiştir. ”taylan’ı vuran bir üsteğmendir. şu an üst düzey general olan kişi ile ilgili dosyayı dönemin içişleri bakanı hasan fehmi güneş’e teslim ettiğimde odada, deniz baykal, ertuğrul günay, uğur mumcu’da vardı.
b- şimdi ise ”kadir akın’ın söyledikleri doğrudur” derken kim korunmaktadır?

ödp, sdp şimdi de başka bir sol hareket içinde yer almaya çalışan bu tanık olduğunu iddia eden kişi sanırım 50 yaş civarında. şimdiye kadar bu sorumluluğu, vatandaşlık sorumluluğu olduğunu sandığımız bu görevi niye ifa edememiştir? açlık grevlerinde ödp parti binasını tesis etme cesaretini gösterirken, türkiye siyasi hayatında öğrenciye yönelik katliamların başlangıcı sayılan taylan’ın öldürülmesindeki suskunluğu ise kamuoyunun takdiridir.

4- şimdi em. kur.yrb. talat turhan’ın iddiası olan katil zanlısı “üstdüzey general” kim ise araştırılmalıdır. t.b.m.m’de 20 milletvekilinin imzası ile gündeme alınan soruşturma 315. sırada araştırma komisyonu kurulması için bekliyor. herhangi bir partinin grup başkanlığı bu beklemeyi durdurabilir, öne çekebilir.

5- tanığın iddiasını ciddiye alıp cumhuriyet savcıları emniyet arşivlerini açtırıp teşhis ettirirse teşhis ettiği kişi umarım sağdır. genelde rahmete ermiş olur da..

kanalınızda gösterilen bir dizide kardeşim silahlı imiş gibi kurgulanması ise akıl fukaralığıdır. bu var olan gerçekleri saptırmak kimseye fayda sağlamadığı gibi, genç nesillere de yanlış bilgi aktarmaktadır. bu konu ile ilgili olarak hukuka başvurmak tabiî ki hakkımızdı, bu kadar ciddi bir olaya para-pulu karıştırmamak aile geleneğimizdir. doğrusunu bıkıp usanmadan anlatmak ise hep ilkelerimizden olmuştur.

haber bülteninizde gündeme getirmenizi sevinçle karşılıyor, bu cevabi yazımın da kamuoyunun gerçekleri bilmesinde yarar olduğunu düşünerek yayınlanmasını diliyorum.

saygılarımla.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.