Mehmet Cantekin ve Taylan Özgür

Enver Avcı

Öykü 8 * 1969 yılında Yeniden Milli Mücadele isimli bir örgütün (başkanları Aykut Edibali Islahatçı Demokrasi Partisi’ni kurdu sonraları) Işık Mühendislik’teki destekçileri okulu ele geçirip devrimcileri okula almamaya başladılar. O zamanlar hiç silahlı çatışma olmamış. Sağ cenahta MTTB, Komünizmle Mücadele Dernekleri; Milli Mücadeleciler (isimleriyle namütenahi) gruplar var.

Neyse, okula alınmayan bizler Beşiktaş Akaretler’deki CHP binasında toplandık. Gece okula gireceğiz. Başka okullardan da bize destek verenler var. Ankara’dan ODTÜ’lü bir grup arkadaş da gelmiş. Taylan Özgür’ü ilk orda gördüm, zaten son görüşüm oldu. Hasan Amca’nın oğlu olduğunu sonraları öğrendim. Ben gündüz çalışıp gece okuyorum. Hasan Amca’yla Karaköy Necatibey caddesinde Mimar Han’da aynı kattayız. Hasan Amca’nın yazıhanesiyle karşı karşıyayız. Yaklaşık 50 kişilik bir grup olduk. Okulun önüne geldik. Hava yeni kararmış. Ben Abdurrahman Ekmekçi ile yan yanayım, onun da yanında Mehmet Cantekin var.

Birdenbire grubun arasından biri “hücum” diye bağırınca okuldan bir yaylım ateşi açıldı ki neye uğradığımızı şaşırdık. Bizim grupta silah yok. Donmuş kalmışız. Mehmet Cantekin o sırada vurulmuş. Ateş açanlar ellerinde silahlarıyla dışarı çıkıp üstümüze doğru ateş açarak gelmeye başladılar. Tam o anda Taylan ve arkadaşları ateş açanların üzerine molotof yağdırmaya başlayınca bunlar tekrar okulun içine geri sığındılar ve bizler de kaçma fırsatı bulduk. Ertesi gün Cantekin’in öldüğünü öğrendik. Şayet o akşam Taylan ve arkadaşları olmasaydı büyük katliama uğrayacaktık. Saygı ile bir kez daha anıyorum.

Geçen sene Jeofizik Mühendisleri Odası’nın lokalinde Talat Turhan’la karşılaştım. Yanında Nigar öğretmen var.

Sordum: “Demişsiniz ki Taylan Özgür’ün katilini biliyorum. Neden açıklamıyorsunuz? Açıklamayacaktınızsa neden bunu söylediniz?”

“Evet, biliyorum” dedi, “ancak açıklarsam beni öldürürler.”

Siz açıklayın, Talat bey, öldürülmezsiniz. Esas açıkladığınız zaman ölümsüzleşirsiniz.

One thought on “Mehmet Cantekin ve Taylan Özgür”

 1. enver arkadaşım,
  bu tanıklığın çok önemli! benzer açıklamaları yapan ama yazmayan, belgelemeyen çok kişi varken bu önemli… çünkü talat turhan, “ben böyle bir şey söylemedim” diyebilecek noktaya geldi. daha önce “benim korumam yok” da demişti. artık t.t.’nin inkarı açık ve inkar kabul edilemez noktadadır.
  yalancı pehlivan gibi mülkiyeliler birliği’nde avrupa’nın pek çok kentinde, üstelik davet edenlerin parasal desteği ile yaptığı söyleşilerde bunları açıkladığının tanıkları ve tanıklıkları bizde mevcut… oradaki aykırı talepleri de -ki açıklamaktan hicap duyarım- … bugünkü tavrı mensubiyeti ile ilgili ve ibret vericidir, itibar atfedenlerin de seviyeleri ibretliktir.
  talat turhan’ın bunu açıklaması ergenekon’un izlerinin o zamanlar açığa çıkarılabilmesi için önemli bir done olacaktı. şimdi bile önemlidir. zannediyor ki kendisine bu ismi açıklayan ve açıklayan kişinin ailece görüştüğü /o kişinin devrimci saflarda dolaşan oğlu kadir’in korumasına karşın/ o dönem üsteğmen sonraki üst düzey generali biz tahmin edemeyecek kadar zaaf içerisindeyiz… zaman illaki zaman…
  dostluk ve sevgiyle kal arkadaşım…
  mustafa lütfi kıyıcı

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.