Vatandaş kimdir? Hak arama özgürlüğü nedir?

hale özgür kıyıcı

haleozgurkiyicibilen biliyor; kırk yıldır kardeşim taylan özgür’ün faili bilinen katilinin kimliğinin açıklanması için uğraşıyorum. kimi bir ömür bu diyor. kimisi de yeter artık, dizini kır, bağrına taş bas niceleri gibi, otur oturduğun yerde” diyor. bu nasihat/bu uyutmaca bana göre değil. bu salt kişisel bir mesele de değil. kişisel meselem kadar toplumsal yanı da var. üstelik bu konuda failini bilenler de ortada ve hala sağ. yani çözüme ulaşılabilecek bir ipucu var. ipin ucunu çekin ortaya çıkacak. kim bilir daha neler?

faili meçhul, faili bilinen ama yaklaşılamayan nice olay bugün konuşulabiliyorsa, bir katre de olsa payım var mı, bilemiyorum. ama ben taylan özgür olayının sıradanlaşmasına izin vermemek için uğraştım. unutturmadım.

gelin, demokrat olmaktan vazgeçtim, vatandaş olmak nedir sorunu üzerine biraz düşünelim. vatandaş olmak; devleti, görevlilerini, kendini imtiyazlı sayanları sorgulamaktan, soru sormaktan, cevabını aramaktan geçmez mi? hani devlet vatandaşa hizmet etmek zorundadır, denir ya. bunu hayata geçirmek gerekir. gerekmez mi yoksa?

hani kimliğini göstermeyen vatandaşa kötü davranan polis için polis müdürü “önce siz polise kimlik sorun” demiş, buna inanan vatandaş kimlik sorunca da, kimlik soran vatandaşa dayak atan görevlilerin haberleri gazetelerde yer almıştı. şimdi bunun haber değeri bile yok. ama sormaya devam etmek vatandaşlık görevidir. üzerindeki üniforma senin vergilerinle alınmıştır. maaşı senin vergilerinle ödenmektedir. giderek o üniformaya layık olmadığı tespit edilerek. çıplak bırakılacaktır. bırakılmaktadır da.

hatırlar mısın bilmem. bir tiyatro grubu, üstelik üzerlerinde hiçbir ülkenin üniformasına benzemeyen bir giysi ile eminönü iskelesinde vapurdan çıkan “vatandaş”lara ve istanbul’un göbeğinde istiklal caddesinde nazi disiplini ile yere yatmak da dâhil emirler vermiş ve emirlerini uygulatmıştı. bunun haberi gazetelerde günlerce yer almış, akademisyenler tespitlerini yapmışlardı. sonuç vatandaşlık bilinciyle ilgiliydi. üniformalının emrine sorgusuz sualsiz uyulması, uysallığı konusunda bilimsel yazılar yazılmıştı.

ben taylan özgür’ün katilinin talat turhan tarafından bir dosya halinde zamanın içişleri bakanına verildiği ve “devlet cinayet işlemiştir, taylan’ın katili o zaman üsteğmen şimdi de üst düzey bir generaldir” iddiası üzerine ve talat turhan’ın can dündar’a “katili ancak mit başkanına söyleyebilirim. o da bir sohbet ortamında!” sözlerinin üzerine sadece bunu öğrenebilmek için ve kısa bir konuşma hakkı almak ümidi ile baykal ile birlikte chp genel başkanlığına adaylığımı koydum. chp üyesi olmadığım için engellendim. oysa bu kongreyi iptal ettirebilecek imzayı toplamıştım.

mecliste 20 milletvekili aradım komisyon kurulabilmesi için. genel kurmaya başvurdum. hâkimleri etkilemek için sağa sola bomba attırdığını söyleyen atalay paşaya ordunun itibarını zedelediği için soruşturma açtığınıza göre, bir katili bünyenizde barındırdığı iddiasının da bu kapsama alınması gerekir diye müracaat ettim. e-maillerim defalarca reddedilmesine karşın ısrar ettim. bu dilekçeyi de “genel kurmay neden susuyor!” başlığı ile internet ortamında yayınladım. gene ne bir ses ne bir nefes!

o zaman gene vatandaşlık görevi nedir sualine dönelim! vatandaş hakkını arayan, soru soran, sorgulayan kişidir! sorgulayan kişilerin çok az olmasına rağmen çoğaltmak için elimizden gelen çabayı göstermek zorundayız.

bakın kendini becerikli sayan ve birilerinin yardımına ulaşabilen askerlik çağındaki kişi, özellikle bu dönemde askere gitmemek için yollar arar. gazetelerden öğreniyoruz ki 20–25 tane paşa, yakınını, eşini dostunu ne yapıp edip çürüğe çıkartmış; askere gitmemesini sağlamış. bir laf vardır halk arasında, denir ki: alavere dalavere kürt mehmet nöbete!” iki oğlum ve eşimi askere yolcu ederken ve her hafta o kapıda beklerken, aşağılanan anne ve eş olarak, askerlikten sonra hiçbir işe yaramayan bu zaman kaybının hesabını sormak sanırım hakkım.

somut önerim şu: iddia doğru ise, bu kişilerin yeniden sağlık kurullarına sevkini ve askere gitmesini sağlamak ve hatta bir suç olduğu açık bu eylemleri nedeniyle varsa (!) sorumluların cezalandırılması için imza kampanyası açalım.

ilk imzalar benden ve eşim mustafa lütfi’den. var mısınız?

“Vatandaş kimdir? Hak arama özgürlüğü nedir?” için 9 yorum

 1. ben, türkiyeli ermeni olarak 20 ay askerlik yaptıysam, paşaların yakınları niye yapmasın? bu askerlikten “kaçanlar” bu ülkeyi benim kadar sevmiyorlar mı?

  Beğen

 2. ben de varım, değerli hale özgür dost; yanınızdayım ve onların da askere gitmeleri gerektiğinin bilincindeyim.
  selam ve sevgilerimle.
  taylan özgür ölümsüzdür!

  Beğen

 3. hale hanım,
  devlete soru sormak yerine neden kendimize sormuyoruz? biz neyiz: halk mı, vatandaş mı, insan mı, yoksa sistemin işlemesi için birer köle miyiz. herhalde en sondakidir. hani başbakanın 1 mayısta bir sözü vardı: “ayaklar baş olursa kıyamet kopar”. ayak takımının soru sorma, cevap isteme hakkı ne zaman oldu ki? bizler, ne verilirse şükür çekmekten başka söz hakkı olmayanlarız, değil mi?
  esen kalın.

  Beğen

 4. benim dedemin babası osman, dedem ve kardeşleri daha çocukken askere alınmış ve bir daha geri dönmemiş, yani sarıkamış’ta donarak ölmüş. yetimler onun bunun ekmeğiyle sefalet içinde büyümüş ve kardeşler birbirini kaybetmişlerdir. bir oğlum şu an askerde. ben de askerliğimi yaptım. eğer sayın generallerimiz için askerlik gerçekten kutsal ise ve gerçekten söylenildiği gibi bir generalimizin tavassutuyla eşi, dostu, akrabası çürük raporu almışsa, ben dedemin kanını helal etmiyorum.

  Beğen

 5. merhaba… ben de yilmaz celebi arkadasin dediklerine yurekten katiliyorum ama sayin hale ozgur hanimi da destekliyorum. eger bu tur gruplasmalari, desteklemeleri yapmazsak sittin sene ayak takimi kalacagiz. hepinize sevgi ve saygilar.

  Beğen

 6. bana göre benim aradığımla hiçbir alakası yok. ben hiç bir şey anlamadım ne anlatıyorsa. akılsız değilim. çünkü benim aradım konu bu değil…

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.