hale özgür kıyıcı

haleozgurkiyici92 yaşında olan kurdaş ve anılarında olduğu iddia edilen kardeşim taylan özgür ile ilgili “gizli ajan olduğu” iddiasıyla, ancak ilgili şahsın mahkeme kanalı ile akli melekelerinin yerinde olup-olmadığının tespitinden sonra, hukuk önünde hesaplaşacağımızı herkesin bilmesini isteriz.

imf’nin hümanist bakışı olabileceğini düşünebilen bir akıl fukarası olan kemal kurdaş, menderes hükümetinin abd’den-ımf’den istediği yardımı da ne derece olumsuz etkilediğini ve 1960 ihtilâlinin olmasındaki katkılarını da keşke anlatabilse idi. 1960 ihtilâlinden hemen sonra danışma meclisinde abd’den gelip yerini alan kurdaş’a bu ülkenin nasıl bir borcu olabilir, bunu biri anlatmalı. yakın tarihi araştırmadan ahkâm kesmek nasıl bir cesarettir?

beyin göçünün aracılığına savunanlara, bu ülkenin borcu değil alacağı olmalıdır.

türkiye iş bankası yayınlarından çıkan kurdaş’ın kitabının içeriğinde rastlayamadığımız bu iddiaya şimdi kim cevap verecek bakalım.

kitabın içeriğini okumadan söyleşi yapmanın da bir bedeli olmalı. artık kitap tanıtımları, okunmadan yapılabiliyorsa, vay halimize.

10.05.2010 habertürk gazetesinin 436 sayılı nüshasının 22. sayfasında “türkiye’nin birçok konuda kemal kurdaş’a borcu var.” başlığıyla yayınlanan söyleşinin “sansürsüz taylan özgür” bölümünde yer alan ve şengün kılıç hristidis tarafından ifade edilen iddianın, söyleşiyi yapan funda saka tarafından kitabı okumadan yayına verildiğini anlamış bulunuyoruz.

iş bankası kültür yayınlarından yapılacak açıklamayı ise merakla bekliyoruz. iş bankası yayınevi yöneticileri ile görüşmelerimizde kitabın içeriğinde böyle ciddi bir iddianın hukuki boyutunun ne olduğunun bilincinde olduklarını belirtmişlerdir.

taylan özgür’ün “gizli polis” olduğu kanısındaki açıklamaları onun anısı ile bağdaşmayacak nitelikte, geçmişini rencide eden ve kamuoyu gözünde küçük düşürücü nitelendirmelerdir. bu nedenlerle taylan özgür‘ün anısını, şeref ve onurunu ihlal eden nitelikte olup, gerçeklere de aykırı olan bu tür bir açıklama karşısında cevap ve düzeltme hakkımıza hiçbir yorum katmadan ve aynı sayfada yayınlanmasına saygı gösterilmesini ister ve talep ederiz.