Kara Gök, Kara Deniz, Türk asıllı Norveçli yazar İzzet Celasin’in, Gyldendal yayınevinin “en iyi siyasi roman” yarışmasını kazanan eseri.

Apollon Yayıncılık / Araştırma Dizisi
Türkçe
284 s. — 2. Hamur– Ciltsiz — 14 x 20 cm
İstanbul, 2010, 1. Basım
ISBN : 9786054279333
Kapak: Yavuz Korkut
Editör: Hilmi Köksal Alişanoğlu
Çeviri: Dilek Carelius

“Bizans su kemerinin sütunları arasından geçip Taksim meydanına doğru uzanan bu yol, belki de 1453 yılı mayıs ayında Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fetheden ordusunun izlediği yollardan biri. 524 yıl sonra, 1977’de, yüzbinlerce insan 1 Mayıs’ı kutlamak ve şehri yeniden fethetmek için meydana akıyor. Ama, surların arkasında çok daha güçlü bir düşmanın beklediğinden habersizler. Bu yürüyüş, büyük şehir İstanbul’u uzun süre etkisi altına alacak bir devrim ve karşı-devrimin de başlangıcı olacaktır.”

Kara Gök, Kara Deniz kara bir roman, sevinç ve iyimserliğe yer vermediği için değil, günümüzün dünyasıyla paralellik kurmamızı ve ezenlerin yarattığı karanlıkta neler olabileceğini anlamamızı sağladığı için.

Hakkında ne denildi?

“Hem sokaktaki, hem de duvarların ardındaki hayat inandırıcı bir biçimde betimlenmiş. Yarışmayı layıkıyla kazandığına kuşku yok.” Marta Norheim, NRK (Norveç radyo ve televizyon kurumu)

“Gyldendal yayınevinin en iyi siyasi roman yarışmasını kazanan bu yapıt sağlam kotarılmış bir yazın örneği olmanın yanısıra, ilgi çekici ve güncel.” Anne Merethe Prinos, Aftenposten gazetesi

“Roman, çağdaş Norveç edebiyatında eksikliği çok hissedilen bir konusal genişlemeyi temsil ediyor.” Sindre Hovdenak, VG gazetesi

“Genç bir devrimcinin gelişimi hakkında ağırbaşlı, gerçekçi ve yarışmayı hakkıyla kazanmış bir yapıt.” Cathrine Kröger, Dagbladet gazetesi

“Kitap, eski Osmanlı metropolü büyüleyici İstanbul’a yapılmış bir güzelleme ve bu kentin yoz çekiciliğine adanmış bir veda şarkısıdır.” Sigrid Löffler, Deutschlandradio (Almanya radyosu)