Pazar günü benim oyum PTT’ye. Pijama-Terlik-Televizyon… Hele pijama çizgili olursa, üstünde de beyaz bir fanila… Gerçi göbek yok, ortaya seremeyeceğim ama o kadar kusur da olsun artık. Hayırlı pazarlar…
***
AKP üzerine güzellemelere devam edildiğini görüyorum ama artık hayret bile etmiyorum. AKP’nin BBP’leştiğini görmemek bile ilginç. İdam cezası için BBP’nin açtığı kampanyayı biliyorsunuz değil mi? Her evden idam cezası için bir oy… Erdoğan da çaktırmadan BBP’ye oy vermek yerine AKP’yi BBP’leştiriyor mu ne?
***

CHP ve İttihatçı geleneği vb. sürekli yinelenince insanların inanası gelen sözler ama gerçeğin yerine konulunca hiçbir şeyi anlamamızı sağlamıyor. CHP’nin açılımları da öyle. Her daim düzen partilerinden umut beklemekle ilgili bir damarımız mı var ne… Kılıçdaroğlu biraz farklı şeyler söyleyip Ezop’un lanetli diline dair ipuçları verdiğinde hemen üstüne atlamaya teşne olmak nasıl bir duygu, bilemeyeceğim.
***
Sosyalist solun BDP’ye abanmasının anlamı yok. Yakışıksız kaçıyor. Esamisinin ne olduğu belirsiz, gücü kendinden menkul, seçim arenasında hemen hiç tartılmamış sosyalist solun ana akım Kürt siyasal hareketinin oylarına dayanarak Meclis’e çıkmasına sempatiyle bakamıyorum. Ana akım Kürt siyasal hareketiyle dayanışma içinde olduklarını göstermek istiyorlardıysa, bunu Türkiye’nin en ivedi ve yakıcı sorunu olarak kabul ediyorlardıysa, bıraksalardı BDP kendi gönlünce adaylarını belirleseydi ve şimdi blok içinde yer alan çevreler de etkin biçimde, seçim kampanyasının militanları-gönüllüleri olarak çalışsalardı.
***
BDP’nin blok girişiminin sosyalistlerle ilgili ayağını anlıyorum ama çok da sempatiyle yaklaşamıyorum. Ufuk Uras örneği ortada. Bu dönem niye aday gösterilmedi? Milletvekilliği ana akım Kürt siyasal hareketinin oyları dışında mümkün olmayan insanların Meclis’e taşınması, sonra da siyasal pozisyon alışlarda farklılık olduğunda sıfırlanması sosyalistlerin kulağına küpe olmalıydı. Ertuğrul Kürkçü, Levent Tüzel ve Sırrı Süreyya Önder’in Ufuk Uras’ın hesabını BDP’den sormaları gerekmez miydi? (Ufuk Uras’ın geçen seçim dönemindeki tavrını sevmediğimi, kabul edilir bulmadığımı, dahası karşı çıktığımı söylemeliyim.)
***
BDP’nin iyot gibi açıkta kalmamak için böyle bir siyasa izlemesi anlaşılır ama sosyalistlerin bunu kabullenmesini ben anlayamıyorum.

Blok, bir blok değildir. Blok’un seçim beyannamesine bakıldığında bu durum anlaşılabilir. Ertuğrul Kürkçü ve Levent Tüzel, “demokratik özerklik”i kabul ediyorlar mı? Ettiklerine dair bir yazılarını hatırlamıyorum. Blok’un seçim beyannamesinde ise “demokratik özerklik” var. Yani Kürkçü, Tüzel, Önder “demokratik özerklik” denilen ne olduğu henüz açık seçik biçimde ortaya konulmamış bir şeyi savunacaklar. BDP’nin sosyalistleşmesi gereği ve ihtimali yok ama Kürkçü, Tüzel ve Önder, daha ilk adımda BDP’lileşmeye başlamadılar mı?
***
Blok’a bir başka eleştirim de “referandum”da “hayırcı sosyalistler” ile “boykotçular”ı kâh açık kâh örtük “Ergenekonculuk”la suçlayan ve bu yüzden Erdoğan’dan teşekkür alan malum çevrenin de bileşenlerinden biri olmasıdır.
***
Blok, bir Türkiye bloku değildir. Blok, Kürt sorunu odaklı bir bloktur ve orada sosyalizme dair bir şey yoktur. BDP odaklı bir Kürt siyasal hareketleri bloku olarak biçimlenmiştir. Ana halka budur. Bir kısım sosyalist de “Blok”a “teklif ve teklife icabetle” dâhil edilmiştir.
***
Sosyalistlerin şu an Türkiye’de var olan dört etkin siyasal akımın -AKP, CHP, MHP, BDP- dışında kendilerini ifade etmeleri ve Türkiye ve dünyanın sorunlarına dair görüşlerini, varsa programlarını ifade etmeleri gerekirdi. Sosyalist solun önemli bir kesiminin bunu yapmamakla ve bunu yapmamayı meşrulaştırmakla malul olduğunu söyleyebilirim. Seçim dönemleri gibi, konulara siyasal yaklaşmanın yoğunlaştığı, hemen herkesin şu ya da bu düzeyde siyaset konuştuğu bir dönemde, sosyalistlerin bunu yapmıyor oluşlarını hayırlı bulmuyorum.
***
Nasrettin Hoca’ya sormuşlar, keçiboynuzu sever misin diye… Sevmem, demiş Nasrettin hoca, bir gram şeker için bir çeki odun çiğneyemem.
***
Başa dönüyorum. Ben, sade bir vatandaş olarak bu pazar PTT’ye oy vereceğim. Herkese hayırlı pazarlar.