25 Blok Vekili BDP’ye Katıldı

Blok vekillerinden 25’i BDP’ye katıldı. Dicle vekilliği düşürüldüğü için, beş milletvekili KCK davasından tutuklu olduğu için, Türk, Tuğluk ve Zana ise siyasi yasaklı oldukları için partiye katılamadı.

12 Haziran Genel Seçimleri’nde Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku olarak seçimlere giren ve bağımsız milletvekili seçilen 36 milletvekilinden 25’i Barış ve Demokrasi Partisi’ne (BDP) katıldı.

Mardin milletvekili Ahmet Türk, Van milletvekili Aysel Tuğluk ve Diyarbakır milletvekili Leyla Zana, siyasi yasakları nedeniyle, Şerafettin Elçi Katılımcı Demokrasi Partisi (KADEP) Genel Başkanı, Levent Tüzel ise Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı oldukları için BDP’ye katılmadı.

Diyarbakır’dan milletvekili seçilen ancak Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından milletvekilliği düşürülen Hatip Dicle’nin yanı sıra Kürdistan Topluluklar Birliği (KCK) davasından tutuklu bulunan ve milletvekili seçilmelerine rağmen tahliye talepleri reddedilen Şırnak milletvekilleri Selma Irmak ve Faysal Sarıyıldız, Van Milletvekili Kemal Aktaş, Mardin milletvekili Gülser Yıldırım ve Urfa milletvekili İbrahim Ayhan, BDP’ye katılamadı.

ntvmsnbc’nin haberine göre, KCK davasından tutuklu bulunan beş milletvekili avukatları aracılığı ile BDP’ye üyelik formu gönderecek ve ardından BDP üyesi olacak.

BDP’ye katılan vekiller

Murat Bozlak (Adana), Halil Aksoy (Ağrı), Hüsamettin Zenderlioğlu (Bitlis), Emine Ayna (Diyarbakır), Nursel Aydoğan (Diyarbakır), Altan Tan (Diyarbakır), Selahattin Demirtaş (Hakkari), Esat Canan (Hakkari), Adil Kurt (Hakkari), Sebahat Tuncel (İstanbul 1. Bölge), Sırrı Süreyya Önder (İstanbul 3. Bölge), Erol Dora (Mardin), Demir Çelik (Muş), Sırrı Sakık (Muş), Gültan Kışanak (Siirt), Nazmi Gür (Van), Özdal Üçer (Van), Bengi Yıldız (Batman), Ayla Akat Ata (Batman), Mülkiye Birtane (Kars), Hasip Kaplan (Şırnak), Pervin Buldan (Iğdır), Ertuğrul Kürkçü (Mersin), İbrahim Binici (Urfa)

BDP’ye katılan milletvekilleri, bu gelişme sonrasında grup oluşturmak için Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) yarın (1 Temmuz) dilekçe verecek. (EKN)

Kaynak: Ankara – BİA Haber Merkezi 30 Haziran 2011, Perşembe

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.