Mahmut Alınak

Çocuklarımın Kars’taki işyerinde çalınan İngilizce müzikten rahatsız olan Kars emniyet müdürü emir verdi, yüklü bir para cezası kesildi.

İngilizce müzik çalındığı sırada emniyet müdürü birkaç metre ötedeki bir mağazada oturuyordu. Az sonra polisler işyerine gelip ceza keseceklerini söyledi. Avukat oğlum Bişar Abdi, bu eşitsiz uygulamaya itiraz edince, “Bizim yapabileceğimiz bir şey yok, emniyet müdürü emir verdi, cezayı kesmek zorundayız” dediler. Ceza tutanağı tutulduğu sırada çevredeki pek çok dükkânda Türkçe müzik çalınıyordu.

Çok iyi bilinmektedir ki, bu ceza kişiye mahsus bir cezadır; yani muhatabı benim. Açıktır ki, emniyet müdürü bu cezayı soyadıma, siyasi kimliğime ve düşüncelerime kesmiştir. Bugüne kadar bana ve benim gibi pek çok kişiye Kürtçe konuşmaktan ve Kürtçe müzik çalmaktan nice hapis cezaları verildi. Kars emniyet müdürünün marifeti ile İngilizce müziğe herhalde ilk defa ceza kesiliyor.

Bu keyfi uygulamayı duyduğumda hiç şaşırmadım, çünkü bu hukuksuzluklar bizim için artık olağan bir hal aldı. Polisin gözü hep üstümüzde, ceza kesilecek diye şehir içinde arabamızı adeta saklayacak yer arıyoruz. Arabamıza neredeyse her gün cezalar kesildi; onur kırıcı ve küçük düşürücü aramalar yapıldı. Ben ve çocuklarım pek çok kez şikayetçi olduk, ama hiçbir sonuç alamadık. Mağdur olan biz isek, beklendiği gibi kanunlar bir anda buharlaşıp yok oluyor. Böyle olması da aslında tuhaf değil, çünkü siyasal nedenlerle bize düşman gözüyle bakılıyor. Düşman ve potansiyel suçlu… Bu gözle bakılınca uygulamaların düşmanca olması normaldir. Benim herhangi bir hukuk beklentim ve arayışım söz konusu değildir bu nedenle.

Bir kral ancak Kars emniyet müdürünün bu yetkisini kullanabilir. Emniyet müdürü biz Karslıların sayesinde o koltukta oturduğunun herhalde farkında değil, oturduğu koltuğun görkemi ve gücü bunu unutturmuşa benziyor. Aldığı maaş, oturduğu lojman, bindiği araba, içtiği su ve yediği ekmek gökten inmiyor, bizim cebimizden çıkıyor o harcamaların parası. Biz ona değil o bize borçludur. Görevi bizim huzurumuzu kaçırmak değil hizmet etmek olmalıdır. Elbette bizim böyle bir beklenti içinde olmamız düşünülemez. Çünkü burada “asayiş” denilen düzen, huzur ve güven amaçlı bir hizmet değil, boyun eğdirerek mutlak sessizliği sağlamaktır.

Her yetkili gibi Kars emniyet müdürü de şunu aklından çıkarmamalıdır: Bazen öyle gelişmeler olur ki, başbakanlar bile bazı bürokratları koltuklarında tutamaz; o günün şartlarında buna güçleri yetmez. Herkes haddini bilmelidir. Sanılmasın ki, haksızlıklar karşısında susacağız. Bedeli ne olursa olsun haklarımızın zerresinden bile taviz vermeyeceğiz. Haklarımız bizim onurumuz ve şerefimizdir; şerefimizi kimseye çiğnetmeyiz.

Rütbeleri ve konumları ne olursa olsun hayatı bize dar edenler unutmasınlar ki, o darlıkta kendileri de boğulur.

Kamuoyuna saygı ile sunarım.

29 Haziran 2011