ibm02ibm türk çalışanları, sendika haklarının kabul edilmesi için internette yaptıkları sanal grevin ardından istanbul’a gelmeye hazırlanan şirket ceo’su sam palmisano’ya su altından açtıkları bir pankart ile mesaj gönderdi. çalışanlar, tez koop-iş sendikası’nda örgütlenmelerine izin vermeyen ibm türk yönetimini şikayet ettikleri pankartlarında “sam adamların yanlış yapıyor, onları durdur ve sorunu çöz” yazıyor.

ibm0110 aydır çeşitli eylemler yapan mühendisler, 12-13 kasım tarihlerinde, ibm tarafından davetli olarak işadamları zirvesi’ne katılacak olan 300’e yakın uluslararası şirketin yöneticilerine de bir mesaj göndererek, destek istedi. fortune 500 sıralamasında yer alan 300 şirketin yönetimine gönderilen mesajda “gerek insan haklarına ve gerekse avrupa birliği yasalarına aykırı, türkiye’nin demokratik, özgür, hukuk devleti imajına ve avrupa birliği entegrasyon sürecine zarar veren bu haksız davranışı kınıyor; siz değerli iş adamlarından ibm yöneticileri ile zirve sırasında yapacağınız toplantılarda konuyu gündeme getirmenizi ve bizleri haklı davamızda desteklemenizi rica ediyoruz” denildi.

“süresiz eylem kararı” alan sendikalı 258 mühendis, gazetelere ilan verecek, bir araçla istanbul’da dolaşarak propaganda yapacak, televizyon ve radyolarda programlara katılarak konuyu gündeme taşıyacak ve eylem süreci hakkında bir belgesel hazırlayacak. sendikalı çalışanlar daha önce de işyeri önünde yaptıkları eylemde yüzlerine inek maskeleri takarak, sendika karşıtı şirket yönetimini protesto etmişti.