Türkiye 2050’de ABD ile çatışacak

erdinç ergenç

erdincergencabd’li ünlü strateji uzmanı ve siyaset bilimci george friedman, 27 ocak’ta yayımlanacak olan yeni kitabı “önümüzdeki yüz yıl, 21’inci yüzyıl için tahminler” (the next 100 years, a forecast for the 21st century), türkiye’nin 2050 yılında bir süper güç haline geleceği ve polonya ve japonya ile birlikte abd’ye karşı savaşa gireceğini iddia ediyor.

“amerika’nın gizli savaşı” ve “savaşın geleceği” gibi kitaplarıyla tanınan, stratfor adlı stratejik danışmanlık şirketinin kurucusu olan friedman, yeni kitabında türkiye’nin balkanlar, kafkaslar ve ortadoğu gibi kaos coğrafyalarının ortasında bir istikrar platformu olduğunu ve türkiye’nin ekonomik ve askeri gücü arttıkça bölgedeki etkisinin de artacağını yazıyor.

friedman, önsözünde yeni sol’un “gerçekçi ol, imkansızı iste” sloganına küçük bir düzeltme yaparak “gerçekçi ol, imkansızı bekle” haline getirdiğini ve bu anlayışı kitabı yazarken dünyaya bakışının merkezine yerleştirdiğini söylüyor. Friedman’ın spekülatif olarak nitelediği kendi tahminlerinin merkezinde abd var. ünlü siyaset bilimci, küresel gücün 1980’lerden itibaren kuzey amerika’ya kaydığını belirterek, 2000’lerin başının amerikan çağının şafağı olduğunu savunuyor. friedman’ın başta türkiye olmak üzere 21. yüzyıla ilişkin tahminleri şöyle:

kaosun ortasında istikrar platformu

gf-next100years1“yüzyılın ortasında bugüne bakınca tahmin edilmeyen yeni süper güçler doğacak. bunlardan biri de dünyanın 17. büyük ekonomisi türkiye. tarihte yer eden en önemli islami imparatorluğu türkler yönetmişti. birinci dünya savaşı’nda osmanlı imparatorluğu çökerken modern türkiye doğdu. ancak türkiye, kaosun ortasındaki bir istikrar platformu. balkanlar, kafkaslar ve güneydeki arap dünyası hep istikrarsız. türkiye güçlendikçe –zaten bölgede ekonomik ve askeri olarak en güçlü- etki alanı da artacak.

“japonya. türkiye ve polonya, sovyetlerin ikinci çöküşünün ardından abd’ye dünyada en fazla kafa tutan ülkeler olacak. bu dört ülkenin ilişkileri 21. yüzyılı derinden etkileyecek ve dünyayı yeni bir savaşa sürükleyecek. bu savaş daha öncekilerden çok farklı olacak –bugün ancak bilim kurgu olarak görülen silahlarla gerçekleştirilecek.

“avrupa gücünü yitirdikçe, türkiye gibi meksika da sıralamalarda üste çıkarak 21. yüzyılın en önemli ekonomik güçlerinden biri haline gelecek.”

21. yüzyıla ilişkin tahminler

* 20’nci yüzyılın ilk yarısındaki tüm çatışmalar almanya’nın avrupa içindeki yeriyle ilgiliydi. 21. yüzyılın merkezinde ise abd var. tek güç abd’ye ekonomik, askeri ve politik olarak rakip yok.

* 21. yüzyılın başı abd çağının şafağı. abd artık savaşları kazanmak zorunda değil. sadece karşı tarafın işlerini bozarak güçlenmesini engelleyebilir.

* 21. yüzyılda 20. yüzyıldan çok daha fazla savaş göreceğiz. ancak savaşlar, teknoloji ve jeopolitik sebeplerle daha az zayiyatlı olacak.

* abd ile radikal islamcılar arasındaki çatışma bitecek. rusya eski etki alanına kavuşacak ancak o da sovyetler gibi çökecek.

* abd, rusya’ya karşı çin ile işbirliği yapacak. çin, küresel güç olamayacak çünkü iç sorunlar nedeniyle ekonomik krize ve kargaşalığa düşecek.

* nüfusun azalması nedeniyle dünya teknolojiye bağımlı hale gelecek ve işgücünün yerini robotlar alacak.

* genetik araştırmalar insan hayatını uzatmak yerine üreme süresini uzatmaya odaklanacak.

* bugün mültecileri kovan ülkeler, onlara muhtaç kalacak. 21. yüzyılın ilk yarısında mültecilere gelmeleri için para verecek.

* abd’deki meksikalı sayısı artacak ve 2080’de bu ülke ile sorunlar yaşanacak. çatışma 2100’e kadar sürecek.

george friedman kimdir?

georgefriedmantıpkı george soros gibi komünizm nedeniyle macaristan’dan kaçan bir ailenin çocuğu olan friedman, 3 yaşında geldiği abd’de siyaset bilimi okudu. cornell’de doktora yapan friedman, 20 yıl bir kolejde ders verdi. siyaset felsefesiyle ilgilendi ve ilk araştırmalarını marksizm üzerine yaptı. 1981’de ilk kitabı “frankfurt okulu’nun siyaset felsefesi”ni yayımladı. abd-sovyet dengesini askeri açıdan inceledi ve 1991’de “japonya ile yaklaşan savaş” adlı bir kitap yazdı. askeri savaş simülasyonlarının ilk tasarımcısı oldu. güvenlik ve ulusal savunma konularında üst düzey asker ve yetkililere brifingler verdi. 1994’te louisiana üniversitesi’nde hükümet dışındaki ilk savaş simülasyon merkezini kurdu. 1996’da ise stratfor adlı strateji şirketini kurdu. savaşın geleceği (the future of war, power, technology and american world dominance in the twenty-first century, 1996) ve gizli savaş (the secret war inside the hidden worldwide struggle between the united states and its enemies, 2004) yazarı friedman, kendini doğu bloku’nun çöktüğü 1989’a kadar anti-komünist muhafazakar bir cumhuriyetçi olarak tanımlıyordu.

“Türkiye 2050’de ABD ile çatışacak” için 4 yorum

 1. görülen o ki, siyonizm kontrolundeki illuminati, dünya denge, düzen ve gidişatını kendi emel ve menfaatlerine göre yönlendirmeye devam ediyorlar. büyük resmi görmek için, illuminati, siyonizm, yeni dünya düzeni, büyük ortadoğu proejsi, hak dini ile insanlığın başından beri var olan ve kuran’da “fesat çıkaranlar”, “zalimler” diye adlandırılan gizli ve alenen kendini gösterenleri iyi öğrenmek gerekiyor. “illuminati” ve bunun kolları olan birçok başlık altında toplanan menfaat kesimlerini öğrenin, ülkemiz dahil, müslümanların ve dünya insanlığının nasıl kullanıldığını keşfedin, ülkemizde sahte dincilikle, sahte milliyetçilikle, türkü, muslumanı da nasıl kıydıklarını keşfedin.

  Beğen

 2. bu kitabın doğru düzgün ismi yok mu?

  simurg’un notu:
  kitabın doğru düzgün ismi: “the next 100 years”

  Beğen

 3. osmanlı nasıl yıkıldıysa amerika da bir gün öyle yıkılacaktır. japonya’dan o atom bombasının intikamını almalarını isterim…

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.