hale özgür kıyıcı

haleozgurkiyici12 mart… halaskargazi cad. no.: 214/8, suat ablanın evindeyiz. oğlumuz sinan taylan’a 7 aylık hamileyim. kaçağız. israil başkonsolosu elrom’un bulunması için istanbul’da tüm evler teker teker aranacaktı. sokağa çıkma yasağı vardı. herkesin köşeye sıkıştığı an. fırtına adı verilmişti bu operasyona.

suat ablanın önerisi ile geceyi şişli etfal hastanesinde geçireceğiz. mustafa lütfi ise karacaahmet mezarlığında. suat ablanın tüm ısrarlarına rağmen mustafa lütfi bizim güvenliğimizi tehlikeye atmamak için mezarlıkta kalmak üzere yola çıkmıştı.

suat ablanın önerisi ile doğum sancım varmış gibi hastaneye gittik. doğum sancısı olmadığını doktor anlamıştı. ama suat abladan kurtuluş yoktu. sokağa çıkma yasağını bahane edip, yaşlı bir kadının gelini ile beraber nasıl gelinebileceğini anlatıp duruyordu doktora. doktor; yazar suat derviş olduğunu anlayınca beni 1 günlüğüne kontrol altında tutmayı kabullenmişti. odamız bile vardı artık. dr. şefik hüsnü beyin eşi madam leokodya da bizi merak edip hastaneye gelmişti. madam türkiye’deki darbeyi öğrenince dr.un mezarına bir şey yaparlar diye polonya’dan kalkıp gelmişti. eve dönmeyi reddedip o da bizimle hastanede kalmıştı. beyaz dantel şapkası, eldivenleri ile hastane koridorlarında dolaşmaması gerektiğini bir türlü anlatamıyordu suat abla. adını hiç unutamayacağım cerrah tunç bey nöbetçi idi. kadın-doğum uzmanı yerine bu doktor bizimle ilgileniyordu. sanırım suat ablanın politik kimliğinden de haberdardı. bize çay bile ikram ettirmişti.

bu sıkıntıları yaşarken gerçekten sancılandım.

fırtına operasyonunu böyle atlatmıştık. nişantaşı’nda bir evde israil başkonsolosu elrom’un ölüsü bulunmuş, elrom’u kaçırırken sardıkları ve evden çıkarken unuttukları askeri hurcun sicilinden yola çıkarak failler bir bir yakalanmaya başlanmıştı. bu davanın 256 sanığının büyük kısmı hava kuvvetlerine mensup subaylardan oluşuyordu.

12 mart’ta haydarpaşa askeri hastanesinin bodrum katında bulunan tutuklu mahkûm koğuşunda hv. pilot üsteğmen bülent arpat diye bir üsteğmen de tutuklu idi, kapıdan giren her rütbeliye tekmil verirdi. bir gün yzb. orhan savaşçı’dan (mahir çayan’ın eşi gülten çayan’ın ağabeyi) azar işitmişti. mahir’in annesi naciye teyzeyi helikopter ile kızıldere’ye götüren kişi idi. hava kuvvetlerinin tüm imkânları ellerinde iken bu subayları durduran neydi diye çok sormuşumdur kendime.

yani şimdi ismi geçen fırtına paşanın eski hava kuvvetleri komutanı muhsin batur’dan öğrendiği çok şey olmalı. ne de olsa genel komutanı. belki 12 mart’ın meşhur kayıp yüzbaşısı ilyas aydın’ın uçuş komutanı ya da devre arkadaşıydı. merak ettim acaba fırtına paşa 12 mart’ta nerelerdeydi? görev yeri neresi idi?