Hale Özgür Kıyıcı

Geçmişini Patolojik diye tanımlayanlara…

Zaman gazetesinde Mümtaz’er Türköne’nin yazısını okudunuz mu?

“Karşımızdaki bir patoloji. Aklı başında herkesin bu patoloji karşısında, bir hekim gibi soğukkanlı davranması lazım. Soğukkanlı, sabırlı ve tarafsız. En başta da devlet otoritesini kullanan polisin. Aksi takdirde bu bulaşıcı hale gelebilir.”


Bu tanımlamayı demokrasi mücadelesini verdiğini zanneden zaman gazetesi yazarı Pof. Dr. Mümtaz’er Türköne’ye ait. “Patoloji=hastalıklar bilimi” tanısına bakarsak, demokrasi dersini iyi çalışmamış bu yazar. Gençlerin yasal tavrını hastalıklı bir durum olarak tanımlıyor. Demokrat olmanın bu yazdığı yazılarla çeliştiğinin bile farkında değil. Oysa bir değişim süreci içersinde olduğu izlenimi veriyordu bir süredir.

Anayasal hakkını kullanarak Başbakana, ellerindeki sorunlarıyla ve belki çözüm yollarıyla ilgili dosyayı vermeyi düşünen bu gençlere kimse tahammül edemedi. Yolları kesildi. Dövüldüler. Gazla zehirlendiler. Bir genç gördüm gazetelerde; gözaltına alınırken başka çıktığında perişan. Siz de gördünüz. Hastanelerde yoğun bakımda olanlar var. Bu gençlere kalkan olamamak yüreğimizi acıttı. Bu gençlere kalkan ellere karşı nasıl tavır almalıyız diye düşünürken demokratlık dersleri veren Yazar devam ediyor;

“Bu yüzden güçlerini bir havuzda toplayıp, ses getirmeye, dikkat çekmeye çalışıyorlar. Mevcut halleriyle, günümüze özgü toplumsal patolojinin ürünlerini devşiriyorlar. Ciddi anlamda psikolojik yardıma ihtiyacı olan bu gençler, hastalıklı ideolojilerde kendilerini buluyorlar.”

Demokrat yönetimde anlayış, söylenenlere kulak vermek, talepler nereden gelirse gelsin değerlendirmek değil midir? Demokrasinin gerçekleşmesinde bu gençler demokrasinin olmazsa olmazları değil midir? Yazarın ideolojik (?) olmayan tavrı kimilerine ve özellikle bize göre “patolojik” değil midir? Hepimizin geçtiği bu yaşam evresinde hepimiz hesapsız, çıkarsız idealist olmadık mı? Farklı yöntemlerle de olsa daha güzel bir dünya özlemi için uğraşmadık mı? Genç olmak, delikanlı olmak çıkarsız özverili olmak tespiti tüm devrimci liderlerde olduğu gibi “devrimlerin emanet edildiği” bir evre değil midir? Kurtuluş ve kuruluşun lideri Mustafa Kemal’in cumhuriyeti emanet ettiği yaş grubu gençlik değil midir? Neden acaba? Gençliğin delikanlı bir çağ olmasından değil midir? Soru çok. Cevap “patoloji” tespiti olmamalıdır.

12 Mart darbecilerinin işkencehanelerindeki rütbeli gardiyanları da yaşananları aynen bu yazar gibi görmüşlerdir.  Prof. Dr. Ayhan Songar’ın hücrelerde işkence görenlere hangi ilacı vereceklerini, nasıl ifade düzenlemeleri gerektiğini öğretmek için çağırıldığı unutulmamıştır. Bu tür yaklaşımlar sonucunda hala bu travmaları yaşayanlar sağdır. Aramızdan ayrılanların ölümleri de bir dramdır.

Gençliğin bu çığlığını “patolojik” olarak görenlerin yeri de bellidir. Bu zihniyet; otoriterliği beraberinde getirdiği bilinen bir gerçektir. Geçmişte yaşadıklarını patolojik olarak görenlerin ise daha sonra tedaviyi Prof. Dr. Ayhan Songar alıp-almadığını sormakta sanırım bizlerin hakkıdır. Demokratlık tanımı tekrar gündeme getirilmeli ve TV’lerde “akil adam” köşelerinde bu tür zihniyetlerle beraber olanların nasıl tepki vereceğini gerçekten merak ediyorum. Hani bir atasözü vardır. “sen o çeşmeye su doldurmaya giderken, ben testimi doldurup dönüyordum”. Gençliğin taleplerini ”patolojik” olarak tanımlaması ile teşhis koyanlardan arınmamız uzun mu sürer? Yaşanan acıların bir daha yaşanmamasıdır dileğimiz ve talebimiz. Yasal haklarından yoksun bırakılanların gittiği yol hala toplumsal travmanın nedenlerinden biridir. Bırakın yasal haklarını toplumun dinamiği olan gençler kullansın.