Orhan Yalçın Gültekin

Adalet ve Kalkınma Partisi Gençlik Kolları Başkanı İsmail Karaosmanoğlu twitterdan herkesi şoke eden bir mesaj gönderdi.

Karaosmanoğlu, twitter hesabında “İmkanı olan kardeşlerimiz için yarın Kazlıçeşme’de olmak Farz-ı Ayn hükmündedir. Farz-ı Kifaye değildir..” diye yazdı.

İslâmiyet ile ilgili biraz bilgiye sahip olanlar, farz, farz-ı ayn, farz-ı kifaye ne demektir bilir.

Konunun o kadar da ayrıntısına girmeyenler, daha çok da bu “dil”i bilmeyenler için aktaralım:

Farz: İslâm dininin, yapılmasını açık ve kesin olarak emrettiği şeylerdir. Farzları terk etmek haramdır. İnanmayan ve yapılmasına önem vermeyen kâfir olur.

Farz-ı ayn: Mükellef olan her müslümanın bizzat kendisinin yapması gereken farzdır.Her müslümanın yapması ve sakınması emredilen dinin hükümlerini öğrenmesi farz-ı ayn’dır.

Farz-ı kifaye: Müslümanlardan lüzumu kadar kimse tarafından yapılınca, diğerlerinin sorumluluktan kurtulduğu farzlardır.

(Bknz: Dinimiz İslâm)

Yatıp kalkıp “dinimiz… dinimiz…” diye bağıranlar, insanları kendince “yorum”ladıkları İslâmiyete göre yargılayanların İslâmiyeti kendi siyasî çıkarları için nasıl kullandıkları artık yeterince açık olmalıdır.

Bir de bir şey merak ettim: İmam Hatip Liselerinde İslâmiyet böyle mi öğretiliyor?

Kim kimdir: İsmail Karaosmanoğlu

1982 yılında Kocaeli’nin Yuvacık ilçesinde doğdu. Eğitimini sırasıyla Yuvacık İlköğretim Okulu, İzmit İmam Hatip Lisesi ve Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde gerçekleştirdi.

2000 ve 2002 yılları arasında eğitim gördüğü Bilkent Üniversitesi’nde, Bilkent Demokratik Düşünce Kulübünün kuruculuğu ve başkanlığını yürüten Karaosmanoğlu, 2002-2003 yılları arasında da Bilkent İletişim ve Tasarım kulübünü kurdu.

AK Parti’nin kuruluşunda Genel Merkez Gençlik Kolları MKYK üyesi olarak görev alan Karaosmanoğlu, Genel Merkez Gençlik Kolları’nda, 2002-2004 yılları arasında Gençlik Kolları Genel Sekreterliği, 2004-2005 yılları arasında Sosyal İşler Başkanlığı, 2005-2008 yılları arasında Teşkilat Başkanlığı ve 2008-2011 yılları arasında Siyasi ve Hukuki İşler Başkanlığı görevlerini yürüttü.

İsmail Karaosmanoğlu, Nisan 2011’den bu yana Genel Merkez Gençlik Kolları Başkanlığını yürütüyor.

Ticaretle uğraşan, evli ve 3 çocuk babası olan Karaosmanoğlu, iyi derecede İngilizce ve orta derecede Arapça biliyor.