Eminağaoğlu’nun Gizlenen Yüzü

ruşen çakır

rusencakirönümüzde çok hayati bir soru cevaplanmayı bekliyor: hrant dink’in alçakla katledilmesinin ergenekon soruşturmasıyla bir ilişkisi var mı, yok mu? bu soruyu “trabzon’da rahip santoro’nun, malatya’da protestan misyonerlerin katledilmesinin ergenekon’la ilişkisi var mı, yok mu?” diye de geliştirebiliriz.

bu konuda çok şey söylendi, yazıldı, çizildi. bütün bu süreçleri abd’den, washington’dan, büyük ölçüde internetten izlemek zorunda kalmış, dolayısıyla yeterli bilgi sahibi olmayan biri olarak iki meslektaşımın kitaplarından geniş ölçüde faydalandım. bunlardan ilki, milliyet’ten nedim şener’in “dink cinayeti ve istihbarat yalanları” adlı çalışmasıydı. nedim, doğru bildiğimiz birçok şeyin aslında öyle olmadığını göstererek bize çok büyük bir iyilik yaptı. nitekim “iyi olan hiçbir şey cezasız kalmaz” ilkesi bir kez daha işledi ve polis “bizi hedef gösterdi” diye kendisini dava etti.

ikinci kitap ise vatan ankara bürosundan kemal göktaş’ın “medya, yargı, devlet” altbaşlığını taşıyan “hrant dink cinayeti” adlı eseri. türkiye’nin önde gelen yüksek yargı muhabirlerinden kemal’in, yüksek lisans tezi olarak dink’in medya aracılığıyla nasıl hedef haline getirildiğini araştırdığını biliyordum. kitapta, tezine ek olarak hrant’ın davalarını ve ergenekon’un hrant’a yönelik ilgisini mercek altına almış.

ergenekon bağı

kemal’in tamamen açık kaynaklara dayanarak kaleme aldığı kitabı okuduğunuzda başlangıçtaki soruya ‘muhakkak var’ cevabı vermek durumunda kalıyorsunuz. öncelikle ergenekon davasının veli küçük ve kemal kerinçsiz gibi kilit isimlerinin hrant’a karşı yürütülen kampanyada ne denli etkili olduklarını bir kez daha hatırlıyoruz. ardından yasin hayal ve ali öz gibi zanlıların ergenekon’la bağları olup olmadığı hakkında bilgi sahibi oluyoruz. bazı noktalarda kafanız epey karışıyor. ilki daha bildik bir olgu:

emniyet istihbarat daire başkanı ramazan akyürek başta olmak üzere, hrant’ı adım adım ölüme götüren süreçte şu ya da bu şekilde rol ve sorumlulukları olduğu ileri sürülen, fakat haklarında ciddiye alabileceğimiz bir inceleme veya soruşturma açılmayan bazı polisler ergenekon soruşturmasında kilit rol oynuyorlar. ikincisi daha şaşırtıcı:

bazı çevreler tarafından neredeyse “ergenekon’un yüksek yargıdaki temsicisi” gibi lanse edilmek istenen yarsav başkanı ömer faruk eminağaoğlu’nun, kerinçsiz ve benzerlerinin mahkum ettirmek için yoğun enerji sarf ettiği hrant’ı beraat ettirebilmek için elinden geleni yapmış olduğunu öğreniyoruz. itiraf edeyim, ben bilmiyordum ve kendisini şahsen tanımadığım eminağaoğlu hakkında son dönemde kalın çizgilerle çizilen kötü imajın etkisinde kalmış olduğum için inanmakta da zorlandım.

sonuna kadar direnmiş

eminagaogluişişli 2. asliye ceza mahkemesi’nin dink’i 301. maddeden mahkum etmesi üzerine hem kerinçsiz ve diğer müdahiller, hem de dink’in avukatları temyize başvurunca, yagıtay cumhuriyet başsavcılığı adına savcı eminağaoğlu kaleme aldığı tebliğnamede ayrıntılı bir şekilde dink’in yazılarının “eleştiri” boyutunu aşmadığını ve suçsuz bulunması gerektiğini belirtmiş. buna rağmen yargıtay 9. ceza dairesi cezayı onayınca, yargıtay cumhuriyet başsavcılığı yine itiraz edip davayı yargıtay ceza genel kurulu’na taşımış. eminağaoğlu tebliğnamesinde yargıtay üyelerini dink’in söz konusu yazılarını “soğukkanlılıkla” okumaya davet etmiş ve sözlerinin tamamen düşünce özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini ayrıntılı bir şekilde savunmuş.

sonuçta 7 üyenin itiraz lehine oy kullanmasına rağmen dink’in cezası onaylanmış. kitaptaki en çarpıcı belgelerden biri, eminağaoğlu’nun, hrant’ın alçakla katlinden beş gün sonra kaleme aldığı ve http://www.adalet.org sitesinde yayınlanan yazısı. şu cümleler onun: “hrant’ın karşısına geçenler, lozan’ı savunurken ne atatürkçülük ne de lozan’dan haberdarlardı. bu durum atatürkçülüğe de, lozan’a da, hrant’a da zarar veriyordu.”

bir de şu bölüme dikkatinizi çekmek istiyorum: “danıştay saldırısında görüldüğü gibi hrant olayında da görülen, ayakkabının/botun altının delik olduğu. demek ki hayatlarını kaybeden bu kişiler paranın gücü altına alınarak yönlendirilmemiş ve yaşamamışlar, ifadelerini özgürce dile getirmeyi düstur edinmişler.”

kitabı okuduktan sonra kemal göktaş’la konuştum ve eminağaoğlu’nun sadece hrant olayında değil, askerlik yapmayı reddeden “vicdani retçiler” ve kürt sorunuyla ilgili davalarda da çok ileri ve demokratik yorumlar yapmış olduğunu öğrendim.

şimdi insanın aklına şu sorular takılıyor:

1) böylesine “çağdaş hukukçu” profiline sahip olan biri, nasıl olur da ergenekon gibi karanlık ve hukuk dışı bir yapıyla irtibatlı olabilir?

2) eğer böyle bir irtibatı yoksa -ki üstlendiği davalara getirdiği yorumların ergenekon çizgisine tamamen ters olduğunu görüyoruz- neden bazı odaklar kendisiyle bu kadar çok uğraşırlar?

3) kendilerini haklı olarak “hrant’ın dostu” olarak tanıtan ve onun yargı sürecinin tüm aşamalarını bildiğini varsayabileceğimiz bazı aydınlar neden şu hengamede “bir dakika, eminağaoğlu hrant davasında çok dik bir duruş sergilemişti” diyerek kamuoyunu aydınlatmazlar? hatta içlerinden bazıları eminağaoğlu’na yönelik linç kampanyasına katılmaktan geri kalmaz?

özetle bu işte bir gariplik var.

vatan, 28 mayıs 2009

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.