Türkiye’nin bir kontrgerilla ülkesi olduğu giderek daha fazla açığa çıkıyor. “Seferberlik Tetkik Kurulu”ndan başlayıp “Özel Harp Dairesi”ne ve oradan da “Özel Kuvvetler Komutanlığı”na uzanan bir devlet örgütlenmesi, bütün yasal görüntü verme çabalarına karşın, Türkiye’nin en önemli faili meçhul saldırı ve eylemlerinin faili olarak giderek daha fazla konuşulur hale geldi.

Bir dönem Amerika Birleşik Devletleri tarafından finanse edilen, sonrasında finansmanı Türkiye Cumhuriyeti devletine ihale edilen bu özel örgütlenme, Türkiye Büyük Millet Meclisi Araştırma Merkezi’nin incelemesine konu oldu.

“Seferberlik Tetkik Kurulu”/”Özel Harp Dairesi”/”Özel Kuvvetler Komutanlığı”nın karıştığı savlanan olayların bazıları şunlar:

* 6-7 Eylül Olayları (6-7 Eylül 1955)
* Mustafa Taylan Özgür’ün öldürülmesi (23 Eylül 1969)
* Tabip yedek subay Necdet Güçlü’nün öldürülmesi (13 Nisan 1970)
* Kültür Sarayı’nın yakılması (27 Kasım 1970)
* Kızıldere Katliamı (31 Mart 1972)
* Taksim Olayları (1 Mayıs 1977)
* İzmir-Çiğli’de Bülent Ecevit’e suikast girişimi (29 Mayıs 1977)
* Darbe Girişimi (1977)
* Savcı Doğan Öz’ün öldürülmesi (24 Mart 1977)
* Beyazıt Katliamı (16 Mart 1978)
* Mehmet Ali Ağca’nın askeri cezaevinden kaçırılması.

Belgeyi okumak için tıklayınız: TBMM Araştırma Raporu

***

özel harp’in işi

bülent sarioğlu / ankara

seferberlik bölge başkanlığı’ndaki kozmik oda aramasıyla başlayan tartışma üzerine tbmm araştırma merkezi de bir “kontrgerilla” raporu hazırladı.

meclis uzmanlarının araştırması, “seferberlik tetkik kurulu, özel harp dairesi ve özel kuvvetler komutanlığı” başlığıyla milletvekillerine kaynak olarak sunuldu. raporun girişinde, “nato’ya üyeliği kabul edilen türkiye’de de 1952 yılında seferberlik tetkik kurulu (stk) adıyla gizli bir teşkilat kurulmuştur. 1961 anayasası ile beraber ülkede meydana gelen değişiklikler karşısında yeniden düzenlenerek özel harp dairesi’ne (öhd) dönüştürülmüştür” denildi.

rapordan bazı bölümler şöyle:

* 1990’lara gelirken komünizm tehditleri yerini abd için radikal islam’a, türkiye içinse radikal islam’la beraber bölücü teröre bırakmıştır. buna paralel olarak dairenin adı özel kuvvetler komutanlığı (ökk) olarak değiştirilmiştir. stk dönemi (1952?1965). öhd dönemi (1965?1991). ökk (1991-..)

* kontrgerilla örgütleri abd’nin desteğiyle sosyal, ekonomik, politik, kültürel yapıya ve halkın bilinç düzeyine göre asıl amacı dışında çeşitli işlevleri yürütmektedir. sosyal uyanışı ve bilinçlenmeyi geciktirici önlemler almaktadır. yerli işbirlikçi ağını yaygınlaştırmakta, gerektiğinde terör ve siyasi cinayetlerle askeri darbelere ortam hazırlamaktadır.

* öhd’nin karıştığı iddia edilen olaylar: 6-7 eylül. 23 eylül 1969’da taylan özgür’ün öldürülmesi. 13 nisan 1970’de tabip yedek subay necdet güçlü’nün öldürülmesi. 27 kasım 1970’de kültür sarayı’nın yakılması. mahir çayan ve arkadaşlarının öldürüldüğü kızıldere operasyonu. 1 mayıs 1977 taksim olayları. 29 mayıs 1977 izmir-çiğli’de bülent ecevit’e suikast girişimi. 1977 yılında darbe girişimi. 24 mart 1977’de savcı doğan öz’ün öldürülmesi. 16 mart 1978 katliamı. mehmet ali ağca’nın askeri cezaevinden kaçırılması.

hürriyet, 23.01.2010

***

kanlı katliamlar kontrgerilla işi

kozmik aramayla başlayan tartışma üzerine tbmm araştırma merkezi bir rapor hazırladı.

seferberlik bölge başkanlığı’ndaki kozmik oda aramasıyla başlayan tartışma üzerine tbmm araştırma merkezi de bir “kontrgerilla” raporu hazırladı. raporda iddia adı altında 1 mayıs 77’den 16 mart’a kadar pek çok katliamın kontrgerilla özel harp dairesi tarafından yapıldığı bilgisine yer verildi.

özel harp oldu

meclis uzmanlarının araştırması, “seferberlik tetkik kurulu, özel harp dairesi ve özel kuvvetler komutanlığı” başlığıyla milletvekillerine kaynak olarak sunuldu. raporun girişinde, “nato’ya üyeliği kabul edilen türkiye’de de 1952 yılında seferberlik tetkik kurulu (stk) adıyla gizli bir teşkilat kurulmuştur. 1961 anayasası ile beraber ülkede meydana gelen değişiklikler karşısında yeniden düzenlenerek özel harp dairesi’ne (öhd) dönüştürülmüştür” denildi.

değişim gösterdi

rapordan bazı bölümler şöyle:

1990’lara gelirken komünizm tehditleri yerini abd için radikal islam’a, türkiye içinse radikal islam’la beraber bölücü teröre bırakmıştır. buna paralel olarak dairenin adı özel kuvvetler komutanlığı (ökk) olarak değiştirilmiştir. stk dönemi (1952-1965). öhd dönemi (1965-1991). ökk (1991-..)

darbelere zemin hazırlandı

kontrgerilla örgütleri abd’nin desteğiyle sosyal, ekonomik, politik, kültürel yapıya ve halkın bilinç düzeyine göre asıl amacı dışında çeşitli işlevleri yürütmektedir. sosyal uyanışı ve bilinçlenmeyi geciktirici önlemler almaktadır. yerli işbirlikçi ağını yaygınlaştırmakta, gerektiğinde terör ve siyasi cinayetlerle askeri darbelere ortam hazırlamaktadır.

karıştığı katliamlar

öhd’nin karıştığı iddia edilen olaylar: 6-7 eylül. 23 eylül 1969’da taylan özgür’ün öldürülmesi. 13 nisan 1970’de tabip yedek subay necdet güçlü’nün öldürülmesi. 27 kasım 1970’de kültür sarayı’nın yakılması. mahir çayan ve arkadaşlarının öldürüldüğü kızıldere operasyonu. 1 mayıs 1977 taksim olayları. 29 mayıs 1977 izmir-çiğli’de bülent ecevit’e suikast girişimi. 1977 yılında darbe girişimi. 24 mart 1977’de savcı doğan öz’ün öldürülmesi. 16 mart 1978 katliamı. mehmet ali ağca’nın askeri cezaevinden kaçırılması. (ankara)

evrensel, 24.01.2010

***

vekiller kontrgerilla derslerine çalışıyor

istanbul (02.02.2010)- tbmm araştırma merkezi, ‘kontrgerilla’ raporu hazırladı. araştırma, seferberlik tetkik kurulu’ndan özel harp dairesi’ne, özel kuvvetler komutanlığı’na bir kontrgerilla dersi. 2010’da kaç milletvekili bu dersten geçecek.

tbmm araştırma merkezi, ‘kontrgerilla’ raporu hazırladı. “seferberlik tetkik kurulu, özel harp dairesi ve özel kuvvetler komutanlığı” başlığıyla milletvekillerine sunulan rapor adeta bir ders notu.

kontrgerilla raporunun ilk dersi şu: “nato antlaşması çerçevesinde alınan komünist yayılma tehdidine karşı askeri tertiplerin yanında, nato antlaşmasının gizli hükümlerine göre askeri ve sivil kuvvetlerden oluşacak gizli bir örgütlenmeye gidilmiştir. nato’ya üyeliği kabul edilen türkiye’de de 1952 yılında seferberlik tetkik kurulu (stk) adıyla gizli bir teşkilat kurulmuştur. 1961 anayasası ile beraber ülkede meydana gelen değişiklikler karşısında yeniden düzenlenerek özel harp dairesi’ne (öhd) dönüştürülmüştür. 1990’lara gelirken ortadan kalkan sovyetler birliği ve komünizm tehditleri yerini, abd için radikal islam’a, türkiye içinse radikal islam’la beraber bölücü teröre bırakmıştır. tehdit algılamasındaki değişikliğe paralel olarak özel harp dairesi yeniden yapılandırılmış, dairenin adı da 1991 yılında özel kuvvetler komutanlığı (ökk) olarak değiştirilmiştir.”

nsc10-2l: komünizme karşı haçlı seferi

ocak 2010 tarihli rapor, kontrgerilla tartışmalarını uluslararası bir zemine oturtuyor: “gazeteci, yazar markus perner’in belirttiğine göre, güvenliği sağlama yönündeki çabalarını arttıran amerikan hükümeti ulusal güvenlik konseyi’ne, 1948 yılında yurt dışındaki gizli amerikan ajanlarının özel çalışmalarını tanımlayan nsc10-2 belgesini kabul ettirmiştir. gazeteci olaf goebel’e göre, nsc10-2 ve 68-48 belgelerinin amerikan ulusal güvenlik konseyi’nde imzalanmasıyla, ‘komünizme karşı haçlı seferi başlamış ve soğuk savaşa giden yol açılmıştır.’ goebel, çok gizli olan bu nsc10-2 belgesinin, özel projeler kapsamında çalışan abd ajanlarının alacağı önleyici tedbirlerle, düşman devlet içinde alınacak tedbirleri ve komünizm tehdidi altındaki ülkelerdeki yerli antikomünist güçlerin nasıl destekleneceğini açıkladığını belirtmiştir. goebel’e göre, nato’ya üye ülkeler de mevcut madde ya da protokol gereğince gizli ordular kurulmaya başlamış, 1950 yılında kore savaşı çıkınca, avrupa’da abd askeri varlığının zayıflamasından dolayı da bu orduların kurulma işlemleri hızlanmıştır.”

türkiye’de kontrgerillanın karıştığı olaylar

siyaset bilimi ve kamu yönetimi uzmanı nihan altınbaş tarafından derlenen; kurmay yarbay, araştırmacı yazar talat turhan ve gazeteci yazar ecevit kılıç’ın kitaplarından sık sık alıntılar yapılan raporda, kontrgerillanın karıştığı olaylar şu şekilde sıralanıyor: 6-7 eylül. 23 eylül 1969’da taylan özgür’ün öldürülmesi. 13 nisan 1970’de tabip yedek subay necdet güçlü’nün öldürülmesi. 27 kasım 1970’de kültür sarayı’nın yakılması. mahir çayan ve arkadaşlarının öldürüldüğü kızıldere operasyonu. 1 mayıs 1977 taksim olayları. 29 mayıs 1977 izmir-çiğli’de bülent ecevit’e suikast girişimi. 1977 yılında darbe girişimi. 24 mart 1977’de savcı doğan öz’ün öldürülmesi. 16 mart 1978 beyazıt katliamı. mehmet ali ağca’nın askeri cezaevinden kaçırılması.

raporda 1 mayıs 1977 taksim katliamı ile ilgili şu not düşülmüş: “bu olayın sanıkları bugüne kadar bulunamamıştır; ancak dönemin başbakanı bülent ecevit bu olaylardan öhd’yi mesul tutmuştur. nitekim 6 mayıs 1977 yılında cumhurbaşkanı’na taksim olayları ile ilgili yazdığı mektupla, bu konu cumhurbaşkanlığı arşivine de girmiştir.”

atılım, 02.02.2010