Tünel kazmaya gerek yok. Silivri’den GATA’ya yol var…

hale özgür kıyıcı

haleozgurkiyicibenim güzel ülkemin güzel insanları, inanmak istiyoruz ki; bu değişim ve dönüşüm görünümü bizi yanıltmaz bir adımdır. belli ki dış dinamiklerin zorladığı bu adımlar insanı insan, halkı halk olmaktan kaynaklanan haklarının kullanılmasında umut yaratır ve zorunlu olarak, güzel günleri gelecek nesillerin yaşamasına ‘vesile’ olur.

tek parti düzeninden çok partililiğe geçiş bilindiği gibi dış dinamiklerin dayatması ile olmuştur. biz zaten iç dinamikler ile bir çağdaş hak ve uygulamayı alamadık. bize ya dayattı birileri, ya da iyi insanların aklına geldi, çağdaş normları çevirtip uygulamaya çalıştık. bu hep böyle ola geldi. geriye dönüp bakalım. biz çağdaşların rutin uygulamalarını aldığımızda bunlara ’devrim’ dedik.

anlatmaya çalıştığım şudur; dış dinamiklerin şu ya da bu amaçları doğrultusunda değişime doğru gidiyoruz. bunun emareleri sanki belirdi. dün emir komuta zinciri altında hareket edenler ve ülkenin kaderini belirleyenler, 27 mayıs, 12 mart, 12 eylül ve 27 nisan’da belirleyenlere karşı, bugün başkaldıran toplumsal bir uyanış içindeymişiz düşünün gerçek olmasını dilemeli ve istemeliyiz.

gaziantep cezaevinde tutuklu olan kanser hastası taylan çintay’ı ve isimlerini bilemediğimiz sağlığını yitirmiş tüm tutukluları yaşatabilmeliyiz. duyarlılık iç dinamiklerdedir. onlarca tutuklu geri dönülmez bir aşamadadır. hipokrat yeminini hatırlayan ve ilke edinen vicdan sahibi bir doktor tarafından koruyucu hekimlik ilkelerine uygun olarak bu tutsaklar muayene ve tedavi edilebilir. yaşayan bilir bu yaşanmışlıkları.

kullanmaları ‘muktedir’ çağrıları sonucunda normal yasaları uygulamaya başlamasıyla bence şaşırdılar; “çağırırım o başsavcıyı nasıl tutuklarsın o teğmenleri der, haddini bildiririm” noktasında kendilerinin tutuklanmalarına engel olamaz hale geldiler. kendilerini gata’ya atarak kurtarmaya çalışıyorlar. ister olumlu, ister olumsuz bakın yaşadıklarımız budur. ve bu bir değişim/dönüşümdür.

hurşit tolon’la başladı gata tüneli. cezaevinden tünel kazıp kaçmaya gerek yok. apoletlerinizde yıldızlar, kılıçlar varsa gata tüneline girebilirsiniz. ve sıradan bir tutuklu gibi; pislik içinde, hatta morga yakın koğuşlarda yatmak zorunda da değilsiniz. . ancak gözden kaçırılan bir gerçek var. yaşamsal öneme haiz… kendileri için hiçbir şeyi istemeyen idealleri için, halkının daha mutlu, daha güzel bir dünyada yaşayabilmesi için, ulaşabilecekleri makam ve mevkileri reddederek cezaevine düşenlerin sağlık problemleri duyarlılık gösteren birilerinin dışında kimsenin umurunda değildir. bunun somut örneklerini geçmişte yaşadık. günümüzde de yaşıyoruz. bu yaşananlar günümüzün aynasıdır. güle zere için nasıl zor günler yaşandı.

yaşayanlar bilir. cezaevi doktoru tarafından sevk alabilmek ne zor bir iştir. bürokrasiyi değil, iç ve dış güvenlik amirlerini aşıp onların ellerinde bulundurdukları erki aşıp cezaevi aracına binmek için neler yaşanmıştır. çünkü cezaevinde ki her hastalığa ilk teşhis ‘cezaevi psikozu’dur. ciddi bir getirim kapısıdır cezaevinde dışarıya sevk. 12 mart döneminde hatice alankuş da ihmalden öldürülmüştür.

gaziantep cezaevinden gelen bir mektuptan satırları okumak için ne kadar zorlandım.

‘adana numune hastanesine gönderilen taylan çintay’ı prof. dr. ahmet erbağcı özel hastalarım var bugün tutukluyu ameliyat etmeyeceğim diyerek hastane morgunun bir köşesinde bekletmiştir.’

taylan’ın mektubundaki bir cümleyi hep beraber okuyalım.

‘ölümün eşiğinden tek tek geçerken bu suskun seyirciler, çürüyerek yaşayacaklar, yaşarken de çürüyecekler’

mektup insanın yüreğini ne kadar çok acıtıyor. bu suskunluğun, duymazdan gelmenin, bu gerçekleri görmezden gelmenin sanırım bir bedeli olmalı.

bu tutuklular boyun fıtığından, yüksek tansiyondan veya hafıza kaybından değil kanserden ölümü bekleyen 30’lu yaşlardaki evlatlarımız.

bu apoletlerdeki yıldız ve kılıçları bir ayrıcalık olarak görenlere adaletin herkese eşit olduğunu hatırlatmakta fayda etmiyor. adamlar bas bas hukukun üstünlüğü nutukları atıyor. şu an yaşananlar apoletlerinde bol yıldızlı paşalar için. adaletin terazisini taşıyanın gözleri bağlı. o terazi artık adalet dağıtmıyor.

gata’nın üst subay koğuşlarında ziyaretçilerini kabul ederek geçiren darbe tezgâhlayıcıları ise bu halkla dalga geçer gibi nutuklar atıyor.

o ittihatçı kafayla, kendilerini mesih zanneden aklıevvellere bu halk bir an önce bir cevap vermeli.

ancak olağanüstü hallerde, yani sıkıyönetimle idare edilirken askeri hastaneye siyasi mahkûmlar sevk edilebilir. daha doğrusu sıkıyönetim mahkemelerinde yargılanıyor isen gata’ ya götürürler. bu sivil yargı acaba bundan habersiz mi?

yoksa hasta hakları uygulamaları bir tek bu omuzu kalabalıklar, yıldız ve kılıçlarla dolu olanlar için mi geçerli.

taylan çintay gibi kaç tutuklu var bilemiyorum. bu kanser hastası tutukluların acımasızca tedavilerinin yapılmamasına seyirci kalmak, ses çıkarmadan suskunluğu ilke edinmek onları bu derin kuyudan çıkarmamak sanırım insanlık suçu.

siz gata’da yatan omuzu kalabalıklar hala hukuktan bahsedecek sözünüz var mı?

gata sınırların ötesinde bir yer. yeni bir mültecilik yaşam biçimi oluştu. üstelik mültecilik sosyal yardım paralarını da türkiye cumhuriyeti sosyal yardımlaşma kurumundan alarak. elbet bir gün bu ülkenin bir vatandaşı olarak ödenen o maaşları, emeklilik ikramiyelerini geri isteme hakkına sahibim.

gelin bir günde gata’nın önünde bu hukuksuzluğu haykıralım. belki bu çığlığı duyanlar olacaktır.

One thought on “Tünel kazmaya gerek yok. Silivri’den GATA’ya yol var…”

  1. sevgili yalçın,

    galiba buranın delisi ben oluyorum. hale hanımın yazısına tamamen katılılıyorum da bazı sorularım olacaktı, başka bir konu açmak için. deli olmaktan istifa ediyorum ve sormuyorum. o doktorlar için hipokrat yeminini yayınlar mısın? ben de bir dahaki yazının peşine şartlanmışlık üzerine bir kısa yazı göndereyim.

    iyi günler

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.