HayHuy başlığı anlamlı: 6-7 Eylül 1955 İstanbul İçin Utanma Vakti...

6 Eylül 1955 sabahı gazetelerini alan İstanbullular herhalde dehşete kapılmışlardı ama dehşetten daha çok da öfke vardı kuşkusuz. Manşetten verilen haberde şöyle yazıyordu: “Atamızın evi bomba ile hasara uğradı“.

Haber konusuna gösterilebilecek tepki, muhtemelen bir pogroma dönüşmezdi. Olayların arka planına bakıldığında ciddî bir hazırlık ve örgütlenme olduğu ayan beyan görünüyordu zaten.

Dönemin DP’li İçişleri Bakanı Namık Gedik, 6-7 Eylül 1955’deki pogromla ilgili şöyle diyecekti: “Bu Bir Galeyan-ı Millidir!”

Ne çabuk galeyana gelindiğinin sırrını Emekli Orgeneral Sabri Yirmibeşoğlu açıklayacaktı; 6-7 Eylül Olayları’nı Özel Harp Dairesi örgütlemişti. Yirmibeşoğlu, gazeteci Fatih Güllapoğlu’na şunları söyleyecekti: “… 6-7 Eylül de bir Özel Harp işiydi ve muhteşem bir örgütlenmeydi, amaca da ulaştı…” (Tempo dergisi, 9-15 Haziran 1991, s. 24-27)

Aşağıda 6-7 Eylül Olayları ile ilgili bir derleme sunuyoruz. Unutmamamız, unutturmamamız ve sürekli belleğimizde tutarak bir daha olmasın diye çabalamamız için…

“O güzel insanlar, o güzel atlara binip gittiler”