Orhan Yalçın Gültekin

68 kuşağının önemli isimlerinden Halil Çelimli’yi kaybettik.

Çelimli’nin cenazesi, 13 Mayıs 2011 Cuma günü Kocatepe Camii’nden İkindi namazını takiben kaldırılacak.

Halil Çelimli, vasiyetine uygun olarak 23 Eylül 1969’da İstanbul’da öldürülen arkadaşı-yoldaşı Taylan Özgür’ün yanına gömülecek.

Halil Çelimli, Ankara’daki devrimci gençlik hareketinin önemli isimlerinden. Taylan Özgür, Hüseyin İnan, Yusuf Aslan, Sinan Cemgil ve Alpaslan Özdoğan’la birlikte NATO’ya karşı afişlemelerden Komer’e karşı protesto eylemlerine kadar savaşımın içinde yer alan Halil Çelimli, dönemin tanıklarından biri olarak yoldaşlarını bizlere olduğu gibi anlatmaya çalışmıştı.

Son röportajlarından birinde “Gezmiş 68 gençliğinin tartışmasız lideriydi ama Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu’nun (THKO) lideri açıkça Hüseyin İnan’dı. Özellikle ODTÜ’de sosyalist hareketin gelişip serpildiği yıllarda Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ın büyük emeği var.” diyordu.

Halil Çelimli, Komer olayının ertesindeki kaçaklık günlerini Taylan Özgür ve Yusuf Aslan’la birlikte Amasya Taşova’da geçirmişti.

Halil Çelimli sosyalizm mücadelesini 70′li ve 80′li yıllarda Türkiye İşçi Partisi (TİP), Türkiye Sosyalist İşçi Partisi (TSİP) ve Türkiye Komünist Partisi (TKP) saflarında yürüttü; 1990’lı yıllarda Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) ve 68’liler Dayanışma Derneği’nde yer aldı.

Çelimli, 12 Mart 1971 ve 12 Eylül 1980 askeri darbeleri sonrasında hapis yattı.

Halil Çelimli 12 Mayıs 2011’de kanser hastalığına yenik düştü. 13 Mayıs günü Cebeci Asri Mezarlığı’nda Enternasyonal ve Ege türküleri eşliğinde son yolculuğuna uğurlandı.