Hale Özgür Kıyıcı

haleozgurkiyiciHaber Türk kanalında “…Geçmişte de böyle bir komploya alet edildik” beyanlarını dinlerken, inanın kanım dondu. Hayretler içinde Şükran’ın bu anlatımlarına kendisini de nasıl inandırdığını izlemek beni gerçekten üzdü. MİT ajanı olarak anlattığı Mahir Kaynak bey için o darbe girişimi içindeki ekibe referans olanlar kendileri.

Birebir dinlediğim ve yaşadığımız bir gerçek olup, geçmişe yönelik bir anıdır anlatacaklarım.

9 Mart ekibi sürekli toplantı halindedir. Bu toplantıların dışarıya sızdığını anlarlar. İlhan Selçuk, Mahir Kaynak beyi vazifelendirir. Gelen herkesin üzeri aranacaktır. Arayan kişi Mahir beydir. İlkönce de kendisini aratır İlhan Selçuk. Madanoğlu Paşa dâhil herkes aranır. Aranmayan tek kişi kalır Mahir Bey. Bildiğiniz üzere 9 mart ekibi derdest edilip tutuklanır. MİT Mahir beyi deşifre eder.

Şimdi Şükran nasıl olur da bu yakın tarihi çarpıtarak anlatabilir. O dönemleri birebir yaşayanlar sağ ve aklı başında olup, herhangi bir bunama belirtisi de yok. Yakın tarihi çarpıtarak anlatan bu kişilerin kimlere hizmet ettiği ise merakımdır. Geçmişleri ile hesaplaşamayan bu türlerin tanıklıklarını ciddiye almak ise, ayrı bir gaflettir.

Bir nesli yok eden bu zihniyetlerin hala ortalarda dolaşarak kendilerine yandaş aramalarına artık dur demeliyiz. Darbelerin dışında yaşam alanı bulamayan bu türleri zamanın yargıçlığına bırakmak istemek ise bizleri buğday başağına döndürmektedir. Rüzgârın yönüne doğru yalpalamak asla köklerimize yakışmaz.