6 Mayıs 1972’den 6 Mayıs 2011’e

Hazırlayan: Orhan Yalçın Gültekin

Bugün 6 Mayıs 2011… Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan adlarındaki üç gencin idam edilişlerinin üzerinden tam 39 yıl geçmiş. Yaşasalardı Deniz ve Yusuf 64, Hüseyin ise 62 yaşında olacaklardı. Onlar otuzlu yaşlarını bile göremediler oysa. Hep 25, hep 23 kaldılar. Bu yüzden onlara “Üç Fidan” denildi. Öyle bilindiler, öyle biliniyorlar.

Bu belirleme ya da gerçeğin yalnızca bu biçimde ifade edilmesi, gerçeğin yalnızca bir veçhesini –o da esas olmayan bir veçhesini- ifade etmek anlamına geliyor. Esas olan şudur ki bu üç genç devrimci, Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu adlı örgütün kurucularıydılar ve hedeflerini, kim olduklarını, niçin mücadele ettiklerini dosta da düşmana da yaşamlarının her anında sözleriyle olduğu kadar eylemleriyle de ifade etmişler, darağaçlarında da haykırmışlardı.

Onları bu özellikleriyle ifade etmeden anmak, onlara yapılacak en büyük haksızlıktır. Görüşlerine katılırsınız, katılmazsınız; tuttukları yolu doğru bulursunuz, yanlış bulursunuz; bu size kalmıştır ama yapmamanız gereken onları, kendilerinin çok da önem vermedikleri bir yönleriyle –gençlikleri- anarak ahlanıp vahlanmanızdır. Onlar ki idam sehpasıyla bile dalga geçerek ölüme yürümüşlerdir ve son sözleri ya tamamen ya kısmen saklanmaya çalışılmış, gizlenmiş, karanlığa terkedilmiştir ve/ama karanlığı yırtarak bugünlere ulaşmıştır ve onlar ki “Bu kavga biz olmasak da devam edecektir! Yurtsever analar var oldukça devam edecektir! Kısaca; anaların rahmine el atılamayacağına göre, mutlaka devam edecek ve başarılacaktır…” diyerek sürdürdükleri mücadele konusundaki kararlılıklarını belirtmişlerdir, onların ardından yapılacak en anlamlı şey onların ne için var olduklarını, ne için mücadele ettiklerini anlatmaktır.

Aşağıda onlarla ilgili belgeler, bilgiler ve yazılar bulacaksınız. Kendi sözleri de var bu seçkide, onlarla yol arkadaşlığı yapmış insanların onlara dair yazdıkları da. Onlarla kişisel olarak tanışmamış insanların yazılarını da bulacaksınız. Ama tanışmak nedir ki? Asıl olan anlamak değil midir?

Yaşam Öyküleri

1. THKO Davası

Karar, Görüşmeler ve Oylama

İdama Giderken

Yazılar

Haklarında Yazılanlar

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.