15 Ekim 1966 * Kara Panterler

15 Ekim 1966The Black Panther Party for Self-Defense ya da The Black Panther Party (Öz Savunma için Kara Panter Partisi, Kara Panter Partisi, Kara Panterler), Marksizm-Leninizm ve Maoizmden etkilenmiş ve Afro-Amerikalıların haklarını savunan bir partiydi. Amerika Birleşik Devletleri’nde 1960’ların ortalarından 1970’lere kadar etkinliğini sürdürdü.

Oakland, California’da Huey P. Newton ve Bobby Seale tarafından kurulan Kara Panterler, ABD’deki Afrika kökenli Amerikalılara dönük polis şiddetine karşı duruyor ve adalet için savaşıyordu.

Kara Panterler, “toprak, ekmek, konutlandırma, eğitim, giyim, adalet, barış ve askerlik görevlerinden muaf tutulma”yı da içeren “10 Madde Programı“nı yayınladılar. Kara Panterler, her ne kadar “”siyah milliyetçi” bir zeminde yükseliyor ve Afro-Amerikalılar dışındakileri üye kabul etmiyorlardıysa da partinin gelişimiyle birlikte 1960’ların karşı-kültürünün önemli bir simgesi oldular.

Parti, gelişimi içinde “siyah milliyetçilik”i, “siyah ırkçılık” olarak suçlayarak, ırksal sınırlamalar getirmeyen bir sosyalizm üzerinde yoğunlaştı. Bu da parti içinde bir bölünme yarattı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.